Hem

Huvudsponsor

Nationell partner

Missa inte...

Webb-TV

Se SvFF:S eget webb-tv-magasin.

Magasinet Fotboll - nr 2

Läs bl a om Erik Hamrén, Kent Carlzon och U20-VM för damer

Blåvitt favorittippade på Avspark 2010

Den traditionsenliga upptaktsträffen för Allsvenskan hölls i år i Örebro, under ledning av Jonas Dahlkvist (Canal+) och experten Johan Mjällby (TV4). Cirka 250 representanter för media, föreningarna, förbund och samarbetspartners deltog i träffen på Conventum i Örebro.

Allsvenskans tränare vid upptaktsträffen 2010.

Årets favoritskap delades ut till IFK Göteborg, drygt 32% av deltagarna på upptaktsträffen trodde på Blåvitt som segrare av Allsvenskan 2010. IF Elfsborg tippades som mästare av 27%, och därefter kom ett glapp ner till Kalmar FF (11%), Malmö FF (7,6%), AIK (7%) och BK Häcken (4,7%).

- AIK tippas för lite som regerande mästare tycker jag. Men dom flesta är nog överens om att det handlar om 6-7 lag som slåss i toppen, det handlar om att hålla sig skadefria och ha lite flyt, sade Johan Mjällby om den tippade toppstriden.

Pelle Blohm (Canal+) var en av experterna som trodde på Elfsborg i årets Allsvenska.
- Elfsborg har en rutinerad och bred trupp. Får dom hålla sig friska så har dom den bästa truppen, och det borde ge utslag i långa loppet även om det kommer att bli tight i toppen i år igen.

Minst förtroende hade tipparna som för Åtvidaberg, nästan hälften av deltagarna trodde att nykomlingen åker ur. I övrigt spreds rösterna relativt jämnt över sex lag, där Mjällby (13%), Djurgården (10,3%), GAIS (10%), Gefle (7,8%), BP (6,8%) och Halmstad (5,7%) väntades hålla till i botten av tabellen.

Åtvidabergs tränare Daniel Wiklund var förberedd på skeptiska tyckare, och tog emot tipset med fattning.
- Det är klart jag förstår att många tror vi åker ur, men dom som vet lite mer om vårat lag och hur vi arbetar tror nog lite mer på oss. Vi har en ung trupp, men det är spelare vi tror på. Vi hade ingen enkel resa genom Superettan i fjol, vi fick kämpa oss upp och vi är beredda på att kämpa i år igen. Och det är klart att vi kommer att anpassa vårat spel en del efter förutsättningarna i år, säger Wiklund.

Ingen högstaliga i Europa är lika jämn som Allsvenskan, om man ser till hur mästartiteln har fördelats. På 11 säsonger har inte mindre än nio olika lag vunnit SM-guld 1999-2009. Bra eller dåligt var en fråga som diskuterades under dagen.
- Det är i alla fall sämre för våra chanser att lyckas i Europa-spelet. Drömscenariot där vore om vi fick 2-3 lag som verkligen kunde bli starka och etablera sig i toppen och lyckas i Europa, sade Johan Mjällby.

Värdstaden hälsade välkommen med hela Örebro SK:s A-trupp på plats, och tränaren Sixten Boström var optimistisk inför årets säsong.
- Vi har blivit ett stabilare lag, jag tycker vi är på rätt väg. Vi har blivit klart bättre på bortaplan också. Vi hade som målsättning i fjol att bli bland de fem bästa lagen, och vi hade i alla fall chansen att klara det ända fram till slutet. Vi har en bra grund att bygga vidare på, sade Boström.

Gamle ÖSK-spelaren Pelle Blohm tog chansen att hylla värdstadens lag, för sättet de förändrat sitt spel.
- Vi är ju i Örebro och jag skulle vilja passa på att prata Örebro, för det pratas för lite om ÖSK. Dom har verkligen brutit med mytologin runt laget, det har kommit in en tränare som vänt upp och ner på det mesta, som har visat att det finns ett annat sätt att spela på. Jag tycker det är kul att se att det går att ändra filosofi på det sättet som ÖSK har gjort, sade Blohm.

Domarbasen Bosse Karlsson informerade om vilka instruktioner domarna fått inför årets säsong. Några regeländringar har inte gjorts (förutom att antalet ersättare på bänken ökats från fem till sju), men domarna ska vara extra vaksamma på ett par företeelser.

- Vi vill ha bort masskonfrontationerna mellan spelare, vi önskar att spelarna tar ett större ansvar och inte går in och knuffar och skriker åt varandra efter avblåsningar. Det handlar om respekt, stämningen på arenan och domarnas arbetsmiljö. Vi vill inte behöva dela ut en massa gula kort i dom situationerna, sade Bosse Karlsson.
- Det andra vi ska titta extra på är stämplingar och tacklingar som äventyrar spelarnas säkerhet. Vi hade för många sådana 2009, och det måste vi komma åt i år. Vi vill se färre farliga tacklingar, annars kommer vi att få se fler utvisningar i år. Det är inte acceptabelt att riskera en annan spelares hela karriär med en okontrollerad tackling.

Dela

VM-kval dam: Sverige-Danmark

EM-kval Holland-Sverige 12 okt