CL: Lång väg till Champions League för AIK
AIK för hemma mot Rosenborg i den tredje kvalomgången till Champions League. Norrmännen gjorde matchens enda mål i den 33:e minuten och har därmed fördel inför returmötet i Trondheim nästa vecka.
- Vi nådde inte riktig den standard du behöver i Champions League, sa AIK:s tränare Alex Miller till Viasat Fotboll efter matchen.
Ett svenskt lag har inte nått gruppspelet i Champions League på tio år och efter onsdagskvällens möte med Rosenborg, ser det ut som AIK kommer få svårt att bryta den trenden. Markus Henrikesen gjorde matchens enda mål, vilket ger Rosenborg en klar fördel inför returmatchen nästa onsdag.
- Vi måste ju dit och vinna och om vi gör ett mål är det ju lika igen. Så vårt mål är att åka dit och göra mål så tidigt som möjligt, var Alex Millers kommentar efter matchen.
Rosenborg - AIK spelas onsdagen den 4 augusti, med avspark 20.45.
Du behöver ha Flash Player installerat för att kunna se innehållet.

