Dam: Dennerbys trupp till Tyskland

Damlandslaget spelar vänskapslandskamp mot Tyskland i Dresden den 22 april. Förbundskapten Thomas Dennerby har tagit ut en trupp på 18 spelare. Tillbaka är Kristin Hammarström och Kosovare Asllani som föll bort ur Wales-truppen pga sjukdom respekive skada. Sara Larsson saknas och där ersätter Linda Sembrant.

Caroline Seger i kamp med Babett Peter 2008Sedan VM-kvalmatchen mot Wales för några veckor sedan har det bara gått ett par omgångar i Damallsvenskan och andra ligor.
- Det har inte hänt så mycket på den här korta tiden och det har inte varit några riktiga uttropstecken så här långt så det kändes naturligt att gå vidare med truppen från Wales. Men vi vet att flera tidigare skadade spelare är på väg tillbaka så det kan hända mycket till VM-kvalet i juni, säger Thomas Dennerby.

Sara Larsson är den spelare som saknas från Wales-matchen. Sara spelar till vardags i amerikanska ligan och resan över Atlanten kostar på mer för vissa spelare än andra.
- När det gäller våra spelare i USA så gör vi individuella bedömningar inför varje match. När det är träningsmatch så får vi spelarna bara två dagar före match och då kan det vara kämpigt för vissa att ställa om tiden. I det här fallet tog vi beslutet att lämna Sara utanför truppen. In kommer istället Linda Sembrant som är den spelare som ligger närmast truppen på den positionen. Linda har presterat bra både i klubblaget och i Algarve, säger Dennerby.

Tillbaka i truppen är Kristin Hammarström på bekostnad av Sofia Lundgren.
- Sofia har gjort det otroligt bra i starten av Damallsvenskan med två nollor så konkurrensen på målvaktssidan är otroligt hård. Den här gången valde vi dock att ta in Hammarström igen som gjorde bra insatser i Algarve men som sedan blev sjuk till Wales, kommenterar Dennerby.

Tyskland kommer till matchen utan VM-kvalspel bakom sig eftersom man är direktkvalificerade till VM både i egenskap av värdnation och som regerande värlsdmästare.
- Tyskland har en stark trupp. Det ska verkligen bli kul att verkligen mäta sig mot det bästa eller möjligen näst bästa laget i världen, en stimulerande uppgift för oss. De är ändå regerande världsmästare så det blir en viktig erfarenhet för våra spelare. Förhoppningsvis kommer det mycket folk också.

Tysklands trupp

Även Tysklands förbundskapten Silvia Neid har nominerat sin trupp till mötet i Dresden. Notabelt är bland annat att Ariane Hingst är åter i landslaget efter sin knäskada från EM ifjol. Tillbaka är också Simone Laudehr och Linda Bresonik som saknades i Algarve Cup.

Sveriges trupp
f D Mål
Målvakter
Kristin Hammarström KIF Örebro DFF 820329 8 -
Hedvig Lindahl Kopparbergs/Göteborg FC 830429 56 -
Backar
Lina Nilsson LdB FC Malmö 870617 12 -
Anna Paulson Umeå IK 840229 44 1
Charlotte Rohlin Linköpings FC 801202 29 3
Stina Segerström Kopparbergs/Göteborg FC 820617 43 2
Linda Sembrant AIK 870515 15 1
Sara Thunebro FFC Frankfurt 790426 58 3
Mittfältare
Lisa Dahlkvist Kopparbergs/Göteborg FC 870206 23 3
Nilla Fischer LdB FC Malmö 840802 57 10
Louise Fors R.C.D Espanyol 891023 17 -
Petra Larsson Linköpings FC 880930 8 -
Caroline Seger Philadelphia Independence 850319 70 9
Therese Sjögran LdB FC Malmö 770408 153 14
Forwards
Kosovare Asllani Chicago Red Stars 890729 20 3
Jessica Landström NJ/NY Sky Blue FC 841212 35 11
Linnea Liljegärd Kopparbergs/Göteborg FC 881208 10 3
Lotta Schelin Olympique Lyonnais 840227 77 31

Senaste nytt: Damlandslaget