Dam: 1-1 mot Japan i VM-genrepet
Damlandslaget spelade oavgjort 1-1 i VM-genrepet mot Japan i Bochum. Japan gjorde 1-0 på hörna strax före pausvilan och Therese Sjögran kvitterade för Sverige i den 70:e minuten.
– Speltekniskt är Japan lite bättre än oss de första 60 minuterna. Sista halvtimmen är bättre från vår sida och vi skapar fyra-fem målchanser de sista tjugo minuterna, summerar förbundskapten Thomas Dennerby.
Annons
Madelaine Edlund provar skott mot japansk offervilja.
Japanskorna hade stort bollinnehav i den första halvleken. De pressade Sverige högt upp i banan och var lyckosamma i sitt kortpassningsspel.
– De är oerhört passningsskickliga. Vårt mittfält och vår backlinje får jobba otroligt hårt i defensiven och när vi väl vinner boll är vi lite för små i vårt spel och bollen kommer tillbaka för fort, säger Dennerby.
Hedvig Lindahl vaktade det svenska målet i den första halvleken och tvingades till ett par kvalificerade räddningar när japanskorna kombinerat sig fram till lägen. Särskilt en fotparad i slutet av halvleken var imponerande. Det var dock på den efterföljande hörnan som Japan tog ledningen med 1-0.
Sofia Lundgren tog över efter paus och fick även hon visa vad hon går för då hon avvärjde ett friläge tidigt i den andra halvleken.
Efter paus ändrade Sverige till en 4-2:3-1-formation för att bättre få stopp på japanskornas kortpassningsspel. Offensivt fick svenskorna till längre passningar och flera av spelarna som hoppade in i den andra halvleken bidrog med vilja och energi till att initiativet i matchen svängde över mer till Sveriges fördel.
Kramkalas efter Therese Sjögrans kvittering till 1-1.I den 70:e minuten kom Sveriges kvittering. Therese Sjögran vann boll centralt en bit in på Japans planhalva, avancerade några meter och satte bollen högt upp i bortre från ganska långt avstånd.
– Jag tycker vi lyfter oss i andra halvlek. Vi får bättre koll på dom när vi går över till 4-2:3-1 och de får inte lika lätt att passa runt, säger Sjögran och får medhåll av Sara Thunebro.
– När vi väl hittar det större spelet börjar vi skapa chanser. Med lite tur kunde vi ha vunnit med 2-1, men vi får vara nöjda med 1-1 som matchen såg ut. Jag tycker ändå det ser bra ut. Vi har minst ett snäpp till att skruva upp.
Alla spelare på den svenska bänken utom Kristin Hammarström deltog i matchen. Lotta Schelin fanns dock inte ens med på bänken och deltog inte alls i dagens match. Hon var kvar på hotellet efter att vaknat med magsmärtor på morgonen.
Linda Forsberg ådrog sig en lättare fotstukning i slutet av den första halvleken, men det är inte fråga om någon allvarligare skada.
|
|
1 - 1 (1 - 0) |
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Matchhändelser | ||||||
| 38 | Linda Forsberg (ut), Marie Hammarström (in) |
|||||
| 1-0 | 42 | |||||
| 46 | Hedvig Lindahl (ut), Sofia Lundgren (in) |
|||||
| 46 | Josefine Öqvist (ut), Nilla Fischer (in) |
|||||
| 63 | Annica Svensson (ut), Lina Nilsson (in) |
|||||
| 63 | Caroline Seger (ut), Sofia Jakobsson (in) |
|||||
| 69 | Jessica Landström (ut), Madelaine Edlund (in) |
|||||
| 69 | Sara Larsson (ut), Linda Sembrant (in) |
|||||
| 70 | 1-1 | Therese Sjögran | ||||
| 76 | Lisa Dahlkvist (ut), Antonia Göransson (in) |
|||||
| Laguppställning | |
| Formation: 4-4-2 | |
| 1. | Hedvig Lindahl, målvakt |
| 2. | Charlotte Rohlin |
| 4. | Annica Svensson |
| 5. | Caroline Seger, lagkapten |
| 6. | Sara Thunebro |
| 7. | Sara Larsson |
| 9. | Jessica Landström |
| 14. | Josefine Öqvist |
| 15. | Therese Sjögran |
| 16. | Linda Forsberg |
| 17. | Lisa Dahlkvist |
| Ersättare | |
| 12. | Kristin Hammarström, målvakt |
| 21. | Sofia Lundgren, målvakt |
| 3. | Linda Sembrant |
| 8. | Lotta Schelin |
| 10. | Sofia Jakobsson |
| 11. | Antonia Göransson |
| 13. | Lina Nilsson |
| 18. | Nilla Fischer |
| 19. | Madelaine Edlund |
| 20. | Marie Hammarström |
| Matchinformation | |
| Matchnummer | 900201002 |
| Tävling | Damer Träningslandskamp |
| Tid | 2011-06-23 14:00 |
| Spelplats | Stadion Lohrheide, Bochum-Wattenscheid |
| Domare | Christina Jaworek, Tyskland |
| Ass. domare 1 | Marija Kurtes, Tyskland |
| Ass. domare 2 | Isabelle Hermann, Tyskland |
Senaste nytt: Damlandslaget
- 2013-05-20 Sverige-Brasilien på Söderstadion 19 juni
- 2013-05-16 Jeglertz om damfotboll i Finland och Sverige
- 2013-05-15 Hedvig Lindahl tillbaka i landslaget
- 2013-05-05 Sundhages fick sin doktorshatt
- 2013-04-19 Emma Berglund borta från EM
- 2013-04-18 Sveriges VM-kvalmatcher
- 2013-04-17 Aktuella biljettsläpp
- 2013-04-16 Skottland utmanar Sverige i VM-kvalet
- 2013-04-15 VM-kvallottning tisdag
- 2013-04-06 Schelin tvåmålsskytt mot Island
