Startelvan mot Kina

I morgon klockan 19.30 spelar Damlandslaget mot Kina i Algarve Cup. Pia Sundhages landslag började på bästa sätt med en 1-0-seger Australien. Sundhage gör flera förändringar i laget till matchen.

I morgon klockan 19.30 spelar Damlandslaget mot Kina i Algarve Cup. Pia Sundhages landslag började på bästa sätt med en 1-0-seger Australien. Sundhage gör flera förändringar i laget till matchen.

Matchen sänds i SVT2 och börjar 19.30.

Startelvan: 12 Hilda Carlén - 15 Jessica Samuelsson, 4 Emma Berglund, 6 Magdalena Eriksson, 2 Jonna Andersson - 17 Caroline Seger, 7 Lisa Dahlkvist, 9 Kosovare Asllani - 8 Lotta Schelin, 18 Fridolina Rolfö, 22 Olivia Schough.

Senaste nytt: Damlandslaget

Dam Algarve Cup Grupp 3
Arena: Estádio Municipal de Vila Real de Santo António
Domare: Anastasia Pustovoytova
0 - 0
Kina
Avslutad
Starttid: 2017-03-03 19:30 (18:30 lokal tid)
Halvtidsresultat: 0 - 0
Sändes på SVT2

Händelser

  • Varning Ren Guixin
  • Kosovare Asllani (ut) Hanna Folkesson (in)
  • Fridolina Rolfö (ut) Elin Rubensson (in)
  • Elin Rubensson (ut) Lina Hurtig (in)
  • Wang Yan (ut) Wu Haiyan (in)
  • Lotta Schelin (ut) Stina Blackstenius (in)
  • Jonna Andersson (ut) Hanna Glas (in)
  • Tang Jiali (ut) Li Ying (in)
  • Varning Wang Shanshan
  • Yang Li (ut) Lou Jiahui (in)
  • Lisa Dahlkvist (ut) Pauline Hammarlund (in)

Spelartrupper

Kina

  • 1. Zhao Lina (MV)
  • 2. Liu Shanshan
  • 4. Gao Chen
  • 9. Tang Jiali
    73’
  • 10. Yang Li
    84’
  • 11. Wang Shanshan
  • 12. Wang Shuang
  • 14. Zhao Rong
  • 19. Wang Yan
    62’
  • 20. Zhang Rui
  • 23. Ren Guixin (K)

Ersättare

  • 18. Bi Xiaolin (MV)
  • 22. Peng Shimeng (MV)
  • 3. Ma Yingshuang
  • 5. Wu Haiyan
    62’
  • 6. Li Dongna
  • 7. Yan Jinjin
  • 8. Tan Ruyin
  • 13. Li Ying
    73’
  • 16. Yang Man
  • 17. Han Peng
  • 21. Lou Jiahui
    84’
  • 24. Yao Wei

Matchinformation

Notering

(18:30 lokal tid)

Estádio Municipal de Vila Real de Santo António

Hitta hit

Domare: Anastasia Pustovoytova, Ryssland

Ass. domare 1: Ekaterina Kurochkina, Ryssland

Ass. domare 2: Ekaterina Marinova, Bulgarien

Fjärdedomare: Jonesia Kabakama, Tanzania

Matchnummer: 900206004