P15-landslaget samlas för första gången

P15/02-landslaget samlas för första gången på Bosön mellan 3 och 6 augusti. Det blir också den nyrekryterade förbundskaptenen Christofer Augustssons första samling. Nedan ser du vilka 44 spelare som är uttagna.

Spelartrupp

Namn Förening Född U17 Mål
Mustafe Ismail Ahmed Sunnanå SK 20021202 0 0
Joel Andersson Segerlind Örebro SK FK 20020115 0 0
Melvin Appelberg Jönköpings Södra IF 20020627 4 0
Douglas Bengtsson BK Sport 20020116 2 0
Niclas Bergmark Örebro SK FK 20020107 0 0
Jesper Carström GIF Sundsvall 20020518 2 0
Dennis Collander Skiljebo SK 20020509 4 0
David Edvardsson Grebbestads IF 20020305 2 0
Kofi Fosuhene Asare Hammarby IF FF 20020531 0 0
Chris Fox FC Järfälla 20020826 0 0
Albin Gashi Larsson Trollhättans FK 20020815 0 0
Teo Grönborg Hammarby IF FF 20020422 3 0
Filip Gustafsson Smålandsstenars GOIF 20020309 0 0
Tor Holmstedt Mjällby AIF 20020220 0 0
Truls Holmstedt Mjällby AIF 20020220 0 0
Nemanja Jankovic BK Häcken 20020408 0 0
Isak Jansson Skene IF 20020131 2 1
Kourosh Kadijani IFK Norrköping FK 20021209 4 0
Fio Karlsson Skiljebo SK 20020518 0 0
Stephen Kigongo Stångebro United BK 20021023 0 0
Lucas Kåhed Säffle FF 20020726 1 0
Karl Landsten BK Häcken 20020712 0 0
Alex Larsson BK Häcken 20020304 0 0
Lucas Lima IFK Norrköping FK 20020402 4 3
David Ngoma Hisingsbacka FC 20021014 4 1
Aleksander Nilsson Malmö FF 20020905 4 0
Mubaarak Nuh Östers IF 20020428 1 0
Anton Nygren FC Gute 20020519 0 0
Tim Prica Malmö FF 20020423 4 3
David Rosén Stångebro United BK 20020825 0 0
Jakob Rylander Västerås SK Ungdomsfotbollsklubb 20020126 0 0
Robin Safari AIK FF 20020513 2 1
Jerry Schylström Kalmar FF 20020312 2 0
Tom Strannegård AIK FF 20020429 4 0
Axel Svalling Kalmar FF 20020704 2 0
Hassan Taheri Kalmar FF 20020412 0 0
David Tellström Jovicic Segeltorps IF 20020403 0 0
Otto Vallentin Smålandsstenars GOIF 20020823 2 1
Jonathan Westerberg IF Brommapojkarna 20020105 2 0
Viktor Widell Nossebro IF 20020725 4 0
William Wästfelt Örgryte IS FF 20020222 0 0
Maksymilian Boruc Husqvarna FF 20021115 0 0
Hugo Claesson Degerfors IF Ungdom 20020404 2 0
Oliver Nnonyelu Dovin Hammarby IF FF 20020711 2 0
Anton Moberg IFK Kristinehamn 20021018 0 0

Mustafe Ismail Ahmed

Förening
Sunnanå SK
Född
20021202

Landskamper

Joel Andersson Segerlind

Förening
Örebro SK FK
Född
20020115

Landskamper

Melvin Appelberg

Förening
Jönköpings Södra IF
Född
20020627

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

Douglas Bengtsson

Förening
BK Sport
Född
20020116

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Niclas Bergmark

Förening
Örebro SK FK
Född
20020107

Landskamper

Jesper Carström

Förening
GIF Sundsvall
Född
20020518

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Dennis Collander

Förening
Skiljebo SK
Född
20020509

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

David Edvardsson

Förening
Grebbestads IF
Född
20020305

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Kofi Fosuhene Asare

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020531

Landskamper

Chris Fox

Förening
FC Järfälla
Född
20020826

Landskamper

Albin Gashi Larsson

Förening
Trollhättans FK
Född
20020815

Landskamper

Teo Grönborg

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020422

Landskamper

U17
3 matcher (mål: 0)

Filip Gustafsson

Förening
Smålandsstenars GOIF
Född
20020309

Landskamper

Tor Holmstedt

Förening
Mjällby AIF
Född
20020220

Landskamper

Truls Holmstedt

Förening
Mjällby AIF
Född
20020220

Landskamper

Nemanja Jankovic

Förening
BK Häcken
Född
20020408

Landskamper

Isak Jansson

Förening
Skene IF
Född
20020131

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 1)

Kourosh Kadijani

Förening
IFK Norrköping FK
Född
20021209

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

Fio Karlsson

Förening
Skiljebo SK
Född
20020518

Landskamper

Stephen Kigongo

Förening
Stångebro United BK
Född
20021023

Landskamper

Lucas Kåhed

Förening
Säffle FF
Född
20020726

Landskamper

U17
1 matcher (mål: 0)

Karl Landsten

Förening
BK Häcken
Född
20020712

Landskamper

Alex Larsson

Förening
BK Häcken
Född
20020304

Landskamper

Lucas Lima

Förening
IFK Norrköping FK
Född
20020402

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 3)

David Ngoma

Förening
Hisingsbacka FC
Född
20021014

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 1)

Aleksander Nilsson

Förening
Malmö FF
Född
20020905

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

Mubaarak Nuh

Förening
Östers IF
Född
20020428

Landskamper

U17
1 matcher (mål: 0)

Anton Nygren

Förening
FC Gute
Född
20020519

Landskamper

Tim Prica

Förening
Malmö FF
Född
20020423

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 3)

David Rosén

Förening
Stångebro United BK
Född
20020825

Landskamper

Jakob Rylander

Förening
Västerås SK Ungdomsfotbollsklubb
Född
20020126

Landskamper

Robin Safari

Förening
AIK FF
Född
20020513

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 1)

Jerry Schylström

Förening
Kalmar FF
Född
20020312

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Tom Strannegård

Förening
AIK FF
Född
20020429

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

Axel Svalling

Förening
Kalmar FF
Född
20020704

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Hassan Taheri

Förening
Kalmar FF
Född
20020412

Landskamper

David Tellström Jovicic

Förening
Segeltorps IF
Född
20020403

Landskamper

Otto Vallentin

Förening
Smålandsstenars GOIF
Född
20020823

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 1)

Jonathan Westerberg

Förening
IF Brommapojkarna
Född
20020105

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Viktor Widell

Förening
Nossebro IF
Född
20020725

Landskamper

U17
4 matcher (mål: 0)

William Wästfelt

Förening
Örgryte IS FF
Född
20020222

Landskamper

Maksymilian Boruc

Förening
Husqvarna FF
Född
20021115

Landskamper

Hugo Claesson

Förening
Degerfors IF Ungdom
Född
20020404

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Oliver Nnonyelu Dovin

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020711

Landskamper

U17
2 matcher (mål: 0)

Anton Moberg

Förening
IFK Kristinehamn
Född
20021018

Landskamper

Ledningen

Christofer Augustsson, förbundskapten
David Bergqvist, tränare
Mats Larsson, målvaktstränare
Anders Eriksson, analytiker
P-A Ingvarsson, analytiker
Lina Nyberg, sjukgymnast
Anders Onsbacke, sjukgymnast

Föreläsare

Niklas Egnell, fotbollsfys
Janne Ferner, idrottspsykologi
Jonas Nystedt, kommunikation

Praktiktider:

3/8
15.00-19.00 2 grupper

4/8
09.00-12.30 2 grupper
18.00-21.00 2 grupper

5/8
13.30-17.30 2 grupper

6/8
09.00-11.00 2 grupper