Superettans oväntade etta och jumbo

Patrick Winqvist och hans Trelleborg avslutade vårsäsongen i Superettan med en seger mot serieledarna BP.

Efter 14 omgångar tar Superettan sommarlov med en tabell som är jämnare än någonsin och med en etta och en jumbo som få kunde förutse när serien startade i våras. Brommapojkarna, nykomlingen från div I, toppar. Gefle, nykomlingen från Allsvenskan, ligger sist. Det är väl bara i Superettan sådant kan hända...

I just den 14:e omgången förlorade dock BP borta mot Trelleborg med 3-1 sedan man fått sin målskytt Erik Figueroa utvisad efter en halvtimma. Tabelltvåan Dalkurd vann med 4-1 hemma mot Norrby medan trean Helsingborg kryssade i Värnamo, 1-1. Jumbon Gefle då? Ja, 0-1 hemma mot Åtvidaberg innebar säsongens tionde förlust.

Trelleborg-Brommapojkarna 3-1

Att hålla tätt i början och undvika att hamna i underläge, var signalerna Trelleborgs tränare Patrick Winqvist sände ut till sin spelare inför mötet med tabellettan Brommapojkarna. Efter 19 minuter tog BP ledningen sedan Erik Figueroa nickat Markus Gustavsons högerhörna i mål. Skulle Trelleborg resa sig?

Svaret blev ett rungande ja. Först kvitterade Anton Tideman på ett kanonskott med vänsterfoten från 25 meter. Tre minuter senare (30) fick Trelleborg en straff sedan Erik Figueroa knuffat omkull Zoran Jovanovic, med utvisning som följd. Lagkaptenen Kristian Haynes, tillbaka efter avstängning, sköt straffen som Budimir Janosevic räddade.

I andra halvlek tog Trelleborg över spelet, dock utan att skapa några större farligheter. I stället hade Tim Söderström ett vänsterskott i ribban, vilket alltså var nära 1-2. Hemmamålen skulle komma och båda gångerna var det seriens skyttekung Salif Camara Jönsson som gjorde dem och både gångerna var det Marcus Pode som stod för passningarna. 2-1 kom i 64:e minuten och 3-1 på tilläggstid och därmed är Camara Jönsson uppe i tolv mål totalt. Innan dess hade Markus Gustafsson en ribbträff för BP, alltså nära 2-2.

För Brommapojkarna var det säsongens andra förlust. Den första kom i Falkenberg den 13 maj (1-2). För Trelleborg var segern en fin fjäder i hatten efter förra omgångens debacle, 0-1 hemma mot Gefle. Då fanns 2 802 åskådare på Vångavallen. Nu när tabellettan BP gästade kom endast 1 578 personer. Märkligt.

Dalkurd-Norrby 4-1

"Richard Yarsuvat kommer inte vara ett problem", lät det från Norrby inför bortamötet med Dalkurd. Yarsuvat spelade i fjol i Norrby och skulle nu möta sin gamla klubb för första gången. Hur det gick? Dalkurd vann efter en drömöppning med 4-1 och Yarsuvat gjorde två av målen. De andra två gjorde Ahmed Awad.

Det stod 3-0 på Domnarvsvallen redan efter en knapp kvart. Awad gjorde 1-0 (4), Yarsuvat gjorde 2-0 (10) och 3-0 (14). I 23:e minuten nickade Nicklas Savolainen in 3-1 (hans åttonde mål totalt) och innan halvleken var slut hade Awad gjort sitt andra och Dalkurds fjärde mål. Och fler blev det inte.

Därmed närmade sig Dalkurd Brommapojkarna i toppen medan Norrby ligger kvar på negativ kvalplats.

Värnamo-Helsingborg 1-1

Helsingborg reste till Småland med 0-9 i bagaget på de två senaste matcherna och fick nu med sig en poäng hem från Värnamo sedan målvakten Matt Pyzdrowski räddat en straff från Pär Cederqvist i första halvlek.

Efter paus gjorde laget var sitt mål. HIF gjorde det första efter ett läckert skott signerat Andreas Landgren. Då stod matchuret på 49 minuter. Fem minuter senare placerade Melvin Frithzell in kvitteringen. Frithzell hade en bra chans att göra 2-1, men åter en gång räddade Pyzdrowski.

Från den 1 augusti kommer Jonas Thern åter att vara en del av IFK Värnamo. Den 75-faldige landslagsspelaren blir då ansvarig för elitverksamheten under A-laget.

- Efter en period med diverse uppdrag är jag nu på en plats i livet där en återkomst till IFK Värnamo passar perfekt och det känns väldigt inspirerande. IFK Värnamo har gjort det bra resultatmässigt sedan jag lämnade och jag ser nu framemot att vara med i föreningens fortsatta utveckling, säger Thern på klubbens hemsida.

Gefle-Åtvidaberg 0-1

När Simon Helg gjorde sitt tredje mål för säsongen innebar det samtidigt tre poäng för Åtvidaberg. Målet kom i den 68:e minuten efter en individuell prestation (dribbling och skott) av 27-åringen, som gör sin andra säsong i östgötaklubben efter fem säsonger i Hammarby och fyra i GIF Sundsvall.

Simon Helg i all ära. Men om inte Gustav Jansson storspelet mellan stolparna hade Åtvidaberg aldrig vunnit. Gefle hade flera möjligheter att ta ledningen och kvittera, men varje gång stod Jansson i vägen.

Efter en svag inledning med tre raka förluster har Åtvidaberg klättrat i tabellen och går till sommarvila med endast en förlust på de sju senaste.

För Gefle ser det mörkt ut. Den nedflyttade nykomlingen har endast vunnit två matcher (Trelleborg borta 1-0) och ligger sist i tabellen, nio poäng från nytt kontrakt.

Öster-Varberg 5-2

Öster bröt en negativ trend och avslutade vårsäsongen med tre poäng i en målrik match mot Varberg. För Elmin Nurkic slutade matchen redan efter 35 minuter då han fick rött kort efter en ojust duell med Oliver Silverholt. Och inte bara det. För Nurkic, 26, var det sista matchen med gänget då han efter nio år i klubben flyttar till norska Egersunds.

- Öster var bättre utan mig, sa han halvt på skämt och halvt på allvar. Jag har Öster i hjärtat och kommer alltid att ha det, fortsatte vänsterbacken till smp.se efter matchen.

Öster fick en smakstart på Myresjöhus Arena inför 2 207 åskådare. Sebastian Crona gjorde 1-0 på sin gamla klubb redan i andra minuter efter en hörna och fem minuter senare styrde Lars Fuhre in bollen som betydde 2-0. Varbergs tvingades till två byten på grund av skador innan utvisningen på Nurkic. 2-0 stod sig halvleken. När Oliver Silverholt reducerade en kvart in på andra halvlek stod matchen och vägde.

Avgörandet kom inom loppet av tre minuter. Först rullade David Johannesson in 3-1 i den 69:e minuten och sedan punkterade Jonathan Levi tillställningen i den 71:a minuten efter en hörna. Sista ordet till Varbergs inhoppare Lumala Abdu i den 86:e minuten.

- Otroligt starkt gjort, summerade David Johannesson Östers seger efter att ha spelat med tio man i 55 minuter.

Ett dygn efter att Elmin Nurkic tackat för sig, presenterade Öster ett nyförvärv. Sirius anfallare Dragan Kapcevic har skrivit på för 2,5 år.

Även Varberg rapporterar om en spelarnyhet då mittfältaren Elias Andersson skrivit på för allsvenska Sirius. 21-årige Andersson har spelat i Varberg i 2,5 säsonger.

Frej-GAIS 0-1

GAIS har gjort minst mål i Superettan (12) och mot Frej räckte det med ett mål för att bärga säsongens andra bortaseger. Målet kom efter en halvtimma. Sebastian Möller hittade Luka Mijaljevic med ett perfekt högerinlägg som GAIS-anfallaren nickade i mål. Det här var GAIS första riktiga farlighet och Mijaljevics tredje mål i år.

Båda lagen skapade nya chanser, men efter fem minuters tilläggstid stod GAIS som segrare och ökade därmed avståndet ner till just Frej på näst sista plats.

- Ett fint mål med många spelare inblandade. Möller slog in bollen perfekt och jag kunde bara nicka in den vid bortre stolpen, sa Mijaljevic till gp.se

Och fortsatte:

- Det var en ganska "pissig" 1–0-vinst egentligen. Men att få med sig en sådan hem till Göteborg är riktigt skönt.

Falkenberg-Syrianska 3-1

Efter tre raka utan vinst satte Falkenberg punkt för vårsäsongen med en komfortabel hemmaseger mot Syrianska. Viktor Götesson blev matchhjälte med två mål, 1-0 och 3-1.

- Vi började starkt och pressade dem från början, det lönade sig då vi gjorde två mål. Sen fick vi ta ett gott snack i pausen och kom ut och tog över matchen igen, så det var bra, summerade tvåmålsskytten i C More.

Götesson rullade in 1-0 efter tolv minuter sedan han rundat både målvakten och en försvarare. Lika många minuter senare nickade Daniel Johansson in 2-0. Charbel Georges sköt in 2-1 efter en dryg halvtimma, ett resultat som stod sig halvleken ut.

Tio minuter före slutet kom Götessons andra mål sedan han tagit sig förbi en motståndare, vunnit ett motlägg och placerat bollen i bortre hörnet.

- Skönaste segern för året. Det är så man går på sommarlov, sa Götesson.

Örgryte-Degerfors 1-2

15-7 i avslut, men 1-2 i mål när Örgryte och Degerfors inledde den sista omgången före uppehållet inför 1 488 åskådare på Gamla Ullevi. Båda lagen kom från stora förluster. Örgryte var revanschsuget efter 1-5 mot Norrby. Degerfors ville skaka av sig 0-4 i Varberg. Det blev Degerfors som vann och därmed var Örgrytes första hemmaförlust ett faktum.

- När de får en chans sätter de den. Vad har de, två eller tre chanser? Och sätter två mål. Vi har fyra, fem riktigt klara chanser som vi bara ska trycka in. Gör man inte mål så vinner man inte matcherna. Jag är otroligt besviken, säger Johan Elmander på Örgrytes hemsida.

Det var Elmander som kvitterade på tilläggstid i första halvlek sedan Shpetim Hasani nickat in Degerfors första mål redan i den fjärde minuten. Med 20 minuter kvar av ordinarie tid kom segermålet. Ett långt inlägg från Erik Lindell nickades av Emil Johansson vidare till Mihlali Mayambela som sköt in 2-1 på volley via målvakten Lukic och stolpen.

- Väldigt skönt att få vinna och avsluta vårsäsongen med en seger. Nu är vi med i toppen av tabellen och det ska bli en oerhört spännande höst, sa Degerfors sydafrikanske segerskytt till nwt.se

Femtonde omgången avgörs 22-24 juli, vilket innebär att Superettan nu tar fyra veckors uppehåll.

Upplagt av: Larne Wallisson