BP och Dalkurd pålitliga topplag

Depp i HIF som tappar mark mot toppkonkurrenterna.

Det är fortfarande många poäng att spela om, men i Superettans 17:e omgång gjorde Brommapojkarna och Dalkurd ett litet ryck i tabelltoppen då de besegrade Trelleborg respektive Åtvidaberg samtidigt som trean Helsingborg förlorade borta mot nykomlingen Norrby.
På nedre halvan tog Gefle en poäng borta mot Värnamo, men Frej förlorade och just de här två lagen ligger därmed kvar på nedflyttningsplats. 18:e omgången börjar redan på tisdag.

Åtvidaberg-Dalkurd 1-4

Höstsäsongen har börjat i moll för Åtvidaberg. 1-4 hemma mot Dalkurd var tredje raka förlusten och målskillnaden är hisnande 1-12. Tränarbyte? "Inte aktuellt", säger klubbens ordförande Muharrem Demirok till corren.se. Alltså sitter Roar Hansen säkert trots att Åtvidaberg numera ligger på negativ kvalplats.

Dalkurd däremot stärkte sin position som tvåa och vägen mot Allsvenskan ligger, om inte klar, utstakad och möjlig.

Ammar Ahmed, förra säsongens bäste ÅFF-are, inledde Dalkurds målskytte i den 26:e minuten. Sex minuter senare kom 0-2 genom skyttekungen Richard Yarsuvat. När Yarsuvat slog till en andra gång redan i andra minuten efter paus var Åtvidaberg ett slaget lag. Yukiya Sugita gjorde 0-4 innan Åtvidabergs tilläts göra ett tröstmål på tilläggstid då Simon Marklund nickade in slutresultatet 1-4.

Brommapojkarna-Trelleborg 3-0

Brommapojkarna reste sig direkt efter derbysmällen mot Frej (0-1) genom att besegra gästande Trelleborg med 3-0 och därmed säkra sin plats i serietoppen, fyra poäng före Dalkurd och tio poäng före Helsingborg.

Trelleborg gick till sommarvila med 3-1 hemma mot BP. I returen gick det inte lika bra. BP nollade Trelleborg efter mål av Kevin Kabran (18), Kyle Konwea (68) och Viktor Gyökeres (90+1). I Trelleborg var Salif Camara Jönsson tillbaka efter brorsans bröllop förra helgen, men det blev inga mål för seriens skyttekung (två i hemmamötet med BP).

Värnamo-Gefle 2-2

När säsongen började inledde Värnamo med en, som det hette, skrällseger i Gävle genom att vinna med 5-2 mot det från Allsvenskan nedflyttade Gefle IF. Vägen tillbaka, alltså en snabb come back, började inte bra för Gefle och värre skulle det bli.

När lagen nu möttes på Finnvedsvallen blev det inte riktigt lika många mål och heller ingen segrare då matchen slutade 2-2 vilket innebär att Gefle ligger kvar på jumboplats och att Värnamo är kvar som nia.

Oscar Johansson inledde söndagens målskytte då han gjorde 1-0 redan i den femte minuten efter ett riktigt snyggt anfall. Resultatet stod sig halvleken ut. Efter paus var det Gefle som gjorde det första målet då Diego Montiel pricksköt in kvitteringen. I 66:e minuten cykelsparkade Freddy Winsth in dagens andra ledningsmål för hemmalaget, men det skulle bli Gefle och Denim Hümmet som fick sista ordet då han kvitterade till 2-2 i matchens sista ordinarie minut.

Degerfors-Örgryte 3-0

Första paret ut i 17:e omgången var Degerfors-Örgryte och när de tabellmässigt jämna lagen möttes på Stora Valla drog hemmalaget det längsta strået. Båda lagen spelade offensiv fotboll och publiken fick se flera målchanser och, som det står att läsa på Degerfors hemsida: "när vi kommit en halvtimma in i matchen kom regnet, regnbågen och ett Vulkanutbrott".

I den 32:a minuten nickade Alexander Andersson in 1-0 efter framgångsrikt samarbete mellan Marcus De Bruin och Mihlali Mayambela. Två minuter senare chippade Sargon Abraham in 2-0. Sex minuter in på andra halvlek fick en av planens giganter, Mihlali Mayambela, betalt för sin underhållning då han pangade in slutresultatet 3-0.

Norrby-Helsingborg 3-2

Efter två förluster vände Norrby på den negativa trenden då självaste Helsingborg besegrades med 3-2 efter en magnifik vändning under de sista tio minuterna.

Så här sa mittbacken Max Watson på klubbens hemsida före matchen: "Vi måste självklart upp några nivåer i vårt spel. Vi vet att vi är bra hemma och det gäller att spela på våra styrkor samtidigt som vi får se upp med deras. Det gäller att vi gör en bra prestation helt enkelt och att vi är fokuserade i 90 minuter."

Så rätt han fick…

Efter en mållös första halvlek fick publiken på Borås Arena se fem mål och det var Helsingborg som tog ledningen två gånger om genom Oke Akpoveta (55, 75). Leonard Pilana stod för den första kvitteringen på en straff (64) och Abdelrahman Saidi för den andra (83). Med två minuter kvar av ordinarie tid tog sig Gzim Istrefi in i straffområdet och placerade in slutresultatet bakom en chanslös Pär Hansson.

Därmed tappade HIF mark till toppduon BP och Dalkurd samtidigt som Norrby tog viktiga poäng i kampen om nytt kontrakt.

Varberg-Öster 1-3

Varberg inledde bäst och om Gustav Berggrens skott i ribbkrysset redan i fjärde i minuten gått i mål kanske det hade blivit Varbergs dag, nu blev det Öster som vann efter mål av Dragan Kapcevic (42), Admir Bajrovic (straff, 55) och David Johannesson (90+4). Varbergs reducering kom i den 76:e minuten genom Jakob Olsson.

Därmed har Öster åter en gång bevisat sin målfarlighet - alla tre anfallarna nätade/mål i samtliga 17 matcher - och höstsäsongen har gett sju poäng av nio möjliga. För Varberg var det andra förlusten i rad och lagen på negativ kvalplats är endast två poäng bakom.

GAIS-Falkenberg 1-1

GAIS såg ut att gå mot seger och tre poäng hemma mot Falkenberg, men åter en gång gjorde FFF mål i slutminuterna (senast hemma mot Varberg).

- Det känns som en förlust, sa GAIS-tränaren Bosko Orovic som ännu inte vet hur det känns att vinna med sin nya klubb.

I första halvlek stod GAIS för den mesta offensiven, men målen uteblev. Sex minuter in på andra halvlek kom dock målet. Efter en snabb frispark nickade Luka Mijaljevic in Dusan Djurics inlägg. Nu började Falkenberg jakten på en kvittering och när inte GAIS förmått sätta sina chanser som skapats när Falkenberg blottat sig bakåt innebar backen Johannes Valls skott och mål i den 89:e minuten 1-1. Vilket också blev slutresultatet efter sex minuters tillägg.

Frej-Syrianska 2-3

I förra omgången stod Frej för säsongens skräll när man besegrade tabellettan Brommapojkarna med matchens enda mål. Tre nya poäng mot Syrianska skulle innebära ytterligare ett steg mot drömmen om nytt kontrakt, men så blev det inte. Syrianska vann en målrik match med 3-2 sedan Georg Makdesie gjort de två första målen för gästerna i den nionde respektive 30:e minuten. Nsima Peter reducerade för Frej och 1-2 stod sig halvleken ut.

Andra halvlek var endast fyra minuter gammal när Syrianska fick en straff och Mattias Genc, som spelat fram till 0-2, gjorde inget misstag från elvameterspunkten. Med en halvtimma kvar att spela på Vikingavallen reducerade Philip Wiström efter effektivt förarbete av inbytte Joakim Runnemo och trots flera målchanser kom Frej aldrig närmare en kvittering.

18:e omgången avgörs redan den 8-10 augusti. Samtliga matcher visas av C More/TV4 Sport.

Upplagt av: Larne Wallisson