Volvo och SvFF tecknar samarbetsavtal
Sveriges populäraste och största idrott och Sveriges populäraste bilmärke startar nu ett samarbete: Volvo Personbilar Sverige och Svenska Fotbollförbundet har tecknat ett treårigt samarbetsavtal.
Avtalet innebär bland annat att fotbollens företrädare samt de svenska landslagen under kommande år kommer att använda Volvobilar i samband med landskamper och andra officiella sammanhang.
Det är första gången som Volvo, (som sedan många år är landets största bilmärke) skriver ett avtal med svensk fotboll, en rörelse som engagerar en dryg miljon människor varje vecka.
- Det känns otroligt positivt att vi slutit ett avtal med 'svenska folket lag', säger Anders Gustafsson, vice VD för Volvo Personbilar Sverige.
- Vi ser bredden i avtalet som ett stort plus, eftersom det omfattar landslagen för såväl ungdomar som damer och herrar. Från Volvos sida vill vi också visa bredden i vårt erbjudande, med nyförvärvet Volvo S60 som "anfallare", och med en helhet som få andra leverantörer har både i modellprogrammet och tack vare kringbolag som Volvia, Volvofinans och Hertz.
- Vi är oerhört stolta och glada över det här avtalet. Fotbollen är Sveriges överlägset största idrott, och Volvo är landets största bilmärke och dessutom ett av våra mest kända svenska varumärken i alla sammanhang världen över. Det är också glädjande att svensk fotboll attraherar ett av våra största företag i en tid som denna. Vi ska försöka leverera vad vi kan för ett bilmärke som vi värnar om i Sverige, säger SvFF:s marknadschef Jan Larsson.

