Nästa upplaga av cupen lottad

Stattena fick Hittarp på sin lott.

Svenska Cupen damer har nått semifinalstadiet på årets säsong. Samtidigt lottades idag den inledande omgången av nästa upplaga - 2017/18. De matcherna ska vara spelades senast sista maj.

Till den kommande säsongen så kommer även damernas cup att få ett gruppspel som inledning på nästa spelår. Vägen dit går via tre ordinarie omgångar. Den inledande lottades idag och består av idel distriktslag (upp till division 1-nivå som högst). I omgång 2 i sommar tillkommer sedan lagen från de två högsta divisionerna.

Lagen i omgång 1 har på sig till sista mars att fastställa speldag/avsparkstid i matcherna.

Lottning Svenska Cupen damer 2017/18 omgång 1

Spelprogram
Tid Match Resultat Publik Spelplats
Röd text
= Ändrad matchtid 
Röda utropstecknet
= Peka på utropstecknet så visas en notering 
Widget
Hämta widgets för denna tävling
Omgång 1
2017-04-26 18:30 IK Friscopojkarna - IK Gauthiod 2 - 4 Katebovallen A
2017-04-26 19:00 Hittarps IK - Stattena IF 1 - 6 20 Laröds IP plan 3 konstgräs
2017-04-29 14:30 Kramfors Alliansen - Heffnersklubbans BK 3 - 0 67 Kramfors IP A-plan
2017-05-02 18:30 IF Centern - IS Halmia 1 - 2 157 Kärlekens IP
2017-05-03 19:30 Växjö BK - Färjestadens GOIF WO (3 - 0) Sportfältet Teleborg Konstgräs
2017-05-09 18:30 Rävåsens IK Karlskoga - Örebro SK Söder WO (3 - 0) Kilsta IP A-plan
2017-05-10 20:30 Älvsjö AIK FF - Bele Barkarby FF 4 - 0 Älvsjö IP 1
2017-05-16 19:30 Forsby FF - Sätra SK 2 - 4 Köpings IP
2017-05-16 20:00 IFK Östersund - Selånger FK 2 - 0 37 Jämtkraft Arena
2017-05-17 19:00 Holmalunds IF Akademi - Nittorps IK 1 - 2 43 Alströmervallen konstgräs
2017-05-21 18:00 Domsjö IF - Morön BK WO (3 - 0) Skyttis IP
2017-05-23 19:00 Nässjö FF - Mariebo IK 0 - 5 Skogsvallen
2017-05-23 19:30 Rimbo IF - IF Brommapojkarna 0 - 5 102 IP Arkadien 1
2017-05-24 19:15 IFK Nyköping - IFK Norrköping DFK 4 - 2 104 Folkungavallen
2017-05-24 19:45 Guldhedens IK - Mossens BK 2 - 4 31 Guldheden Södra 1 Konstgräs
2017-05-25 12:00 P18 IK - Boo FF 2 - 0 65 Visborgsvallen A plan
2017-05-28 17:00 IF Team Hudik - Gustafs GoIF 5 - 6 e.s. Glysis Sparbanken Arena
2017-05-29 19:00 IK Huge - Gamla Upsala SK 0 - 1 75 Kastvallen
2017-05-31 19:00 Trelleborgs FF - Uppåkra IF 3 - 4 40 Vångavallen, Trelleborg D-plan konstgräs
2017-05-31 19:00 Dösjöbro IF - Borgeby FK 5 - 2 117 Dösjöbro IP A-plan
2017-05-31 19:00 Älmhults IF - Asarums IF FK 0 - 8 Älmevallen
2017-05-31 19:00 Tranås FF - Linköping Kenty DFF 5 - 0 70 Torpavallen
2017-05-31 19:00 FC Djursholm - Tyresö FF 0 - 4 35 Djursholms IP 1
2017-05-31 19:00 Avesta AIK - IFK Västerås FK 2 - 4 Avestavallen A
2017-05-31 20:00 Qviding FIF - IK Rössö Uddevalla 2 - 1 48 Ruddalen 1 Konstgräs
2017-06-14 19:00 Infjärdens SK - Storfors AIK 3 - 0 65 IVAB Arena
Omgång 2
2017-07-26 19:00 Sätra SK - Älvsjö AIK FF 1 - 5 69 Sätra BP 1
2017-07-29 15:00 Domsjö IF - Gustafs GoIF 1 - 2 63 Blåvallen
2017-08-02 20:00 Kramfors Alliansen - IFK Östersund 4 - 1 163 Kramfors IP A-plan
2017-08-08 19:00 Uppåkra IF - Asarums IF FK 0 - 9 75 Uppåkravallen
2017-08-15 19:00 Lidköpings FK - Rävåsens IK Karlskoga 4 - 1 20 Framnäs IP A-plan
2017-08-16 19:00 QBIK - Mallbackens IF Sunne 0 - 1 243 Tingvalla IP
2017-08-17 18:00 Match 000361025 är Infjärdens SK - Storfors AIK Infjärdens SK - Umeå IK FF 0 - 5 97 IVAB Arena
2017-08-22 17:45 Gamla Upsala SK - IK Uppsala Fotboll 0 - 1 307 Gamlis IP
2017-08-22 18:30 IK Gauthiod - Jitex Mölndal BK 1 - 3 95 Lunnevi IP A-plan
2017-08-22 19:00 IFK Västerås FK - Västerås BK 30 0 - 11 65 Solid Park Arena
2017-08-23 19:00 Växjö BK - IFK Kalmar 0 - 5 Sportfältet Teleborg Konstgräs
2017-08-23 19:30 Nittorps IK - Hovås Billdal IF 0 - 2 Tranehov B
2017-08-29 18:30 Dösjöbro IF - Stattena IF 5 - 0 76 Dösjöbro IP A-plan
2017-08-29 19:00 IF Brommapojkarna - AIK 0 - 1 275 Grimsta IP 1
2017-08-30 16:45 Bollstanäs SK - P18 IK 4 - 3 69 Bollstanäs IP 1
2017-08-30 18:30 IS Halmia - Växjö DFF 0 - 9 75 Halmstad Arena P1
2017-08-30 19:00 Tranås FF - Mariebo IK 0 - 4 75 Bredstorps IP - Konstgräs
2017-08-30 20:00 Tyresö FF - IFK Nyköping 2 - 0 100 Tyresövallen 1
2017-08-30 20:30 Mossens BK - Kungsbacka DFF 2 - 0 39 Bravida Arena
2017-09-02 22:00 Qviding FIF - IF Böljan 4 - 3 25 Härlanda Park 1 Konstgräs
Omgång 3
2017-09-14 19:00 Umeå IK FF - Piteå IF DFF 2 - 3 111 Umeå Energi Arena SOL
2017-09-16 13:00 Gustafs GoIF - Kvarnsvedens IK 0 - 6 325 Morbyvallen
2017-09-19 19:00 Mallbackens IF Sunne - KIF Örebro DFF 1 - 2 Strandvallen, Mallbacken
2017-09-20 19:00 Lidköpings FK - Hovås Billdal IF 1 - 0 39 Rådavallen Dinaplanen
2017-09-26 19:00 Kramfors Alliansen - IK Uppsala Fotboll 1 - 3 412 Kramfors IP A-plan
2017-09-26 19:30 AIK - Djurgårdens IF FF 0 - 4 180 Skytteholms IP 1
2017-09-27 18:30 Asarums IF FK - FC Rosengård 1 - 6 Asarums IP B-plan
2017-09-27 19:00 Västerås BK 30 - Eskilstuna United DFF 0 - 6 248 Ringvallen 2 (konstgräs)
2017-09-27 19:00 Mariebo IK - Linköpings FC 0 - 2 1 207 Stadsparksvallen
2017-09-27 19:00 Jitex Mölndal BK - Kopparbergs/Göteborg FC 0 - 5 Åbyvallen 1 Konstgräs
2017-09-27 19:00 Växjö DFF - Vittsjö GIK 0 - 1 285 Myresjöhus Arena 1
2017-09-27 19:30 Mossens BK - Qviding FIF 4 - 5 75 Valhalla 1 Konstgräs
2017-09-27 19:30 Dösjöbro IF - IF Limhamn Bunkeflo 0 - 3 235 Dösjöbro IP konstgräs
2017-09-27 20:00 Tyresö FF - Hammarby IF FF 0 - 4 Tyresövallen 1
2017-09-27 20:00 Älvsjö AIK FF - Bollstanäs SK 2 - 1 e.f. Älvsjö IP 1
2017-10-03 19:00 IFK Kalmar - Kristianstads DFF 2 - 3 Gröndals IP