Mittmedia sänder seriematcher

Mediekoncernen Mittmedia gör en storsatsning på förbundsseriefotbollen 2017. Med start den 7 april direktsänder man över 100 matcher under året, såväl dam- som herrmatcher - från Elitettan och ner till division 2.

Mittmedia är en av Sveriges största mediekoncerner med bland annat ett stort antal lokal- och regionaltidningar.

- För oss handlar det hela tiden om att ge våra användare lokalt, relevant innehåll. Hittills i vår stora Plussatsning har vi sett att det har varit vårt starkaste innehåll, säger Mattias Wallström, ansvarig för sportens affärsutveckling på Mittmedia.

Det är redan klart med 87 matcher fram till sommaruppehållet, därefter sätts spelschemat för hösten, allt som allt kommer över 100 matcher sändas. Det handlar om matcher från Elitettan och division 1 på damsidan, och om division 2 på herrsidan.

– Det blir sändningar med kommentator och repriser och vi kommer att samla alla matcher på våra livesportsidor på varje lokalsajt (exempelvis helahalsingland.se/livesport, na.se/livesport). Där kommer det också gå att se höjdpunkter och repriser från matcherna, säger Mattias Wallström.

Matcherna sänds bakom Plus, som i dagsläget kostar en krona första månaden och därefter 99 kronor i månaden.

I nuläget planerade sändningar
April Serie
7/4: Söderhamn-Bollnäs 18.00 Div 2 Norrland Herrar
7/4: IFK Timrå-Hudiksvall 19.00 Div 2 Norrland Herrar
8/4: Aspudden Tellus-BKV Norrtälje 14.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
8/4: Boden-Anundsjö 16.00 Div 2 Norrland Herrar
8/4: Valbo-IFK Östersund 15.00 Div 2 Norrland Herrar
9/4: BK Forward-Karlslund 17.00 Div 2 Norra Svealand Herrar



14/4: Gideonsberg-Gustafs 13.00 Div 1 Norra Svealand Damer
14/4: BKV Norrtälje-BK Forward 14.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
15/4: Södertälje FK–IFK Kumla 14.00 Div 2 Södra Svealand Herrar
13/4: Uppsala Fotboll–Sundsvall 17.30 Elitettan Damer
16/4: IFK Östersund-Söderhamn 15.00 Div 2 Norrland Herrar
17/4: Ljusdal-Huge 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer



22/4: Selånger-Gideonsberg 13.00 Div 1 Norra Svealand Damer
22/4: ÖrebroSyrianska-Södertälje 15.00 Div 2 Södra Svealand Herrar
22/4: Huge-Ornäs 16.00 Div 1 Norra Svealand Damer
22/4: Enskede-Ljusdal 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
24/4: Söderhamn-Hudiksvall 19.00 Div 2 Norrland Herrar
29/4: Assi-Sundsvalls DFF 14.00 Elitettan Damer
29/4: Umedalen-Själevad 14.00 Div 1 Norra Damer
29/4: Härnösand-Valbo 14.00 Div 2 Norrland Herrar
29/4: Skiljebo-BK Forward 14.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
29/4: Karlslund-Strömsberg 14.00 Div 2 Norra Svealand Herrar



Maj

5/5: Strömsberg-BKV Norrtälje 18.30 Div 2 Norra Svealand Herrar
6/5: Rynninge-Södertälje FK 14.00 Div 2 Södra Svealand Herrar
6/5: Västerås BK 30-Östersunds DFF Elitettan Damer
6/5: Söderhamn-Härnösand 14.00 Div 2 Norrland Herrar
6/5: Valbo-IFK Timrå 14.00 Div 2 Norrland Herrar
6/5: Storfors-Själevad 12.30 Div 1 Norra Damer
6/5: Piteå-Bollnäs 13.00 Div 2 Norrland Herrar
6/5: Bele-Ljusdal 16.00 Div 1 Norra Svealand Damer
7/5: Selånger-Gustafs 13.00 Div 1 Norra Svealand Damer
30/5: IFK Timrå-Själevad 20.00 Div 1 Norra Damer
12/5: IFK Timrå-Söderhamn 19.30 Div 2 Norrland Herrar
13/5: Själevad-IFK Östersund 14.00 Div 1 Norra Damer
13/5: Uppsala Fotboll–Västerås BK 30 Elitettan Damer
13/5: BKV Norrtälje-Karlslund 15.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
13/5: Bollnäs-Anundsjö 14.00 Div 2 Norrland Herrar
13/5: Gustafs-Huge 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
18/5: Söderhamn-Valbo 19.30 Div 2 Norrland Herrar
20/5: Mariehem-Själevad 15.00 Div 1 Norra Damer
20/5: Anundsjö-IFK Östersund 15.00 Div 2 Norrland Herrar
20/5: Huge-Selånger 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
20/5: Boden-IFK Timrå 15.00 Div 2 Norrland Herrar
20/5: Piteå-Hudiksvall 13.00 Div 2 Norrland Herrar



23/5: Syrianska Kerburan-Forward 19.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
24/5: IFK Lidingö-BKV Norrtälje 19.30 Div 2 Norra Svealand Herrar
25/5: IFK Östersund-Bollnäs 15.00 Div 2 Norrland Herrar
25/5: Hudiksvall-Anundsjö 15.00 Div 2 Norrland Herrar
27/5: Ornäs-Ljusdal 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
27/5: Boden-Söderhamn 16.00 Div 2 Norrland Herrar
28/5: BKV Norrtälje-Skiljebo 18.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
28/5: Bollnäs-Hudiksvall 15.00 Div 2 Norrland Herrar
Juni

2/6: Härnösand-Anundsjö 19.00 Div 2 Norrland Herrar
3/6: Karlberg-BKV Norrtälje 14.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
3/6: Ljusdal-Gideonsberg 15.00 Div 1 Norra Svealand Damer
3/6: Bele-Gustafs 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
10/6: Strömsberg-Syrianska Kerburan Div 2 Norra Svealand Herrar
10/6: Bollnäs-Härnösand 15.00 Div 2 Norrland Herrar
10/6: Anundsjö-IFK Timrå 15.00 Div 2 Norrland Herrar
10/6: Piteå-Valbo 13.00 Div 2 Norrland Herrar
10/6: IFK Timrå-IFK Östersund 14.00 Div 1 Norra Damer
11/6: Västerås BK30–Sundsvalls DFF Elitettan Herrar
11/6: Team TG-Själevad 13.00 Div 1 Norra Damer
11/6: Enköping-Ljusdal 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
16/6: IFK Timrå-Bollnäs 19.30 Div 2 Norrland Herrar
17/6: Härnösand-IFK Östersund 17.00 Div 2 Norrland Herrar
17/6: Ljusdal-Gustafs 15.00 Div 1 Norra Svealand Damer
17/6: Valbo-Anundsjö 15.00 Div 2 Norrland Herrar
17/6: Syrianska Kerburan-Karlslund Div 2 Norra Svealand Herrar
18/6: Håbo-BKV Norrtälje 16.00 Div 2 Norra Svealand Herrar
21/6: BKV Norrtälje-Syrianska Kerburan Div 2 Norra Svealand Herrar
21/6: IFK Östersund-IFK Timrå 19.30 Div 2 Norrland Herrar
22/6: Gustafs-Ornäs 19.00 Div 1 Norra Svealand Damer
22/6: Selånger-Ljusdal 19.00 Div 1 Norra Svealand Damer
22/6: Hudiksvall-Härnösand 19.30 Div 2 Norrland Herrar
22/6: Strömsberg-BK Forward 19.30 Div 2 Norra Svealand Herrar



25/6: Anundsjö-Söderhamn 15.00 Div 2 Norrland Herrar


Juli
29/6: BK Forward-BKV Norrtälje 19.30 Div 2 Norra Svealand Herrar
30/6: Valbo-Hudiksvall 19.00 Div 2 Norrland Herrar
1/7: IFK Kumla-Södertälje FK 16.00 Div 2 Södra Svealand Herrar
1/7: Enköping-Gustafs 14.00 Div 1 Norra Svealand Damer
1/7: Söderhamn-IFK Östersund 13.00 Div 2 Norrland Herrar
1/7: Ornäs-Huge 13.00 Div 1 Norra Svealand Damer
1/7: Boden-Bollnäs 15.00 Div 2 Norrland Herrar
2/7: Sundsvalls DFF–Östersunds 15.00 Elitettan Herrar
8/7: Uppsala Fotboll–Östersunds DFF Elitettan Damer
2/8: Syrianska Kerburan-Skiljebo 18.30 Div 2 Norra Svealand Herrar