Hem / Cuper & Serier / Svenska Cupen herrar / Spelprogram omg 1-2 2013

Svenska Cupen omg. 1-2, herrar Matchinformation: Sunnersta AIF mot Athletic FC United2013-05-29 (1-4)

Svenska Cupen omg. 1-2, herrar
Arena: Sunnersta IP
Publik: 302
Domare: Johan Thalin
1 - 4
Sunnersta AIF
  • 1’ David Dottemar
Athletic FC United
  • 60’ Süleyman Baran
  • 68’ Süleyman Baran
  • 70’ Bapupa Ngabu Bapupa
  • 84’ Joakim Alriksson (straff)
Avslutad
Starttid: 2013-05-29 19:00

Händelser

  • 1-0 David Dottemar
  • Varning Jordan Hibbert
  • Varning Fredrik Björklund
  • Lamine Nekrouf (ut) Saihou Jagne (in)
  • Jordan Hibbert (ut) Süleyman Baran (in)
  • 1-1 Süleyman Baran
  • Varning Süleyman Baran
  • David Dottemar (ut) Samuel Johansson (in)
  • 1-2 Süleyman Baran
  • 1-3 Bapupa Ngabu Bapupa
  • Viktor Wikner (ut) Filip Karlsson (in)
  • Varning Kenny Orenuga
  • Fredrik Björklund (ut) Collins Adjei (in)
  • Kenny Orenuga (ut) Linus Smedjegården (in)
  • 1-4 Joakim Alriksson (straff)

Spelartrupper

Sunnersta AIF

  • 1. Jonathan Lindqvist (MV)
  • 3. Mattias Eriksson
  • 10. Marcus Lindström
  • 11. Fredrik Björklund
    80’
  • 12. David Dottemar
    65’
  • 14. Per Neding
  • 16. Viktor Wikner
    75’
  • 17. Samuel Stålberg (K)
  • 19. Robin Rask
  • 68. Anton Hovstadius
  • 70. Petter Hansson

Ersättare

  • 92. Erik Wiklund (MV)
  • 5. Marcus Benker
  • 7. Filip Karlsson
    75’
  • 8. Robin Åström
  • 9. Samuel Johansson
    65’
  • 15. Filip Gellin
  • 20. Collins Adjei
    80’

Athletic FC United

  • 1. Paul Lindqvist (MV)
  • 2. Mauro Saez Jarpa
  • 3. Matthew Whatley
  • 10. Lamine Nekrouf
    54’
  • 13. Aleksejs Gilnics
  • 17. Kenny Orenuga
    82’
  • 20. Bapupa Ngabu Bapupa
  • 22. Jordan Hibbert
    54’
  • 23. Rtawi Mecconen
  • 92. Joakim Alriksson
  • 93. Sulayman Jobarteh (K)

Ersättare

  • 89. George Moussan (MV)
  • 7. Ricardo Persson Gray
  • 11. Linus Smedjegården
    82’
  • 14. Saihou Jagne
    54’
  • 16. Omar Jawo
  • 30. Süleyman Baran
    54’

Matchinformation

Sunnersta IP

Hitta hit

Domare: Johan Thalin, Storvreta

Ass. domare 1: Klas Lindqvist, GRÄDDÖ

Ass. domare 2: Begmohammed Derakshande-Tomadj, Uppsala