Svenska lag i de europeiska cuperna

Tord Holmgren jublar efter sitt 1-0 i Göteborgs final hemma mot Hamburg 1982.

Uppgifterna uppdateras i slutet av varje cupsäsong. Intertotomatcher ingår ej i sammanställningen

Förkortningar: EC=Europacupen för mästarlag. UCL=UEFA Champions League (första gången 91/92 som slutspel (semifinalstadiet) av Europacupen). UEL=UEFA Europa League (första gången 2009/10). MC=Mässcupen. UEFA=UEFA-cupen. CVC=Cupvinnarcupen. Fi=Final. Sf=Semifinal. Kf=Kvartsfinal, 1/16=Sextondelsfinal. Plo=Play off. Gr=Gruppspel. Pr=Preliminäromgång. Kv=Kvalomgång.
Ursprunglig sammanställning av Jimmy Lindahl och Claes-Göran Bengtsson, SFS.
Not: Jimmy Lindahl skrev 2005 boken "Europacupen 50 år" som innehåller en heltäckande dokumentation av de svenska lagens medverkan i de europeiska cuperna.

AIK

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1965/66 MC 1 Daring, Belgien 0-0 3-1
  MC 2 Servette, Schweiz 2-1 1-4
1968/69 MC 1 Skeid, Norge 2-1 1-1
  MC 2 Hannover 96, Västtyskland 4-2 2-5
1973/74 UEFA 1 B1903, Danmark 1-1 1-2
1975/76 UEFA 1 Spartak Moskva, Sovjet 1-1 0-1
1976/77 CVC 1 Galatasaray, Turkiet 1-2 1-1
1984/85 UEFA 1 Dundee U, Skottland 1-0 0-3
1985/86 CVC 1 Red Boys Differdange, Luxemburg 8-0 5-0
  CVC 2 Dukla Prag, Tjeckoslovakien 2-2 0-1
1987/88 UEFA 1 Vitkovice, Tjeckoslovakien 0-2 1-1
1992/93 CVC 1 Aarhus GF, Danmark 3-3 1-1
1993/94 UCL Kv1 Sparta Prag, Tjeckien 1-0 0-2
1994/95 UEFA Kv Romar Mazeikiai, Litauen 2-0 2-0
  UEFA 1 Slavia Prag, Tjeckien 0-0 2-2
  UEFA 2 Parma, Italien 0-1 0-2
1996/97 CVC 1 KR, Island 1-1 1-0
  CVC 2 Olympique Nimes, Frankrike 0-1 3-1
  CVC Kf Barcelona, Spanien 1-1 1-3
1997/98 CVC 1 Primorje, Slovenien 0-1 1-1*
      *efter förlängning  
1999/00 UCL Kv3 AEK, Grekland 1-0 0-0
  UCL Gr1 Barcelona, Spanien 1-2 0-5
  UCL Gr1 Arsenal, England 2-3 1-3
  UCL Gr1 Fiorentina, Italien 0-0 0-3
2000/01 UEFA Kv Gomel, Vitryssland 1-0 0-2
  UEFA 1 Herfølge, Danmark 0-1 1-1*
      *efter förlängning  
2002/03 UEFA Kv Vestmannæyjar, Island 2-0 3-1
  UEFA 1 Fenerbahçe, Turkiet 3-3 1-3
2003/04 UEFA Kv Fylkir, Island 1-0 0-0
  UEFA 1 Valencia, Spanien 0-1 0-1
2007/08 UEFA Kv1 Glentoran, Nordirland 4-0 5-0
  UEFA Kv2 Metalurgs, Lettland 2-0 2-3
  UEFA Kv3 Hapoel Tel-Aviv, Israel 0-1 0-0
2010/11 UCL Kv2 Jeunesse d'Esch, Luxemburg 1-0 0-0
  UCL Kv3 Rosenborg, Norge 0-1 1-2
  UEL Plo Levski Sofia, Bulgarien 0-0 1-2
2012/13 UEL Kv2 FH, Island 1-1 1-0
  UEL Kv3 Lech, Polen 3-0 0-1
  UEL Plo CSKA Moskva, Ryssland 0-1 2-0
  UEL Gr Napoli, Italien 1-2
0-4
  UEL Gr Dnipro, Ukraina 2-3
0-4
  UEL Gr PSV Eindhoven, Holland 1-0
1-1
2014/15 UEL Kv2 Linfield, Nordirland 2-0 0-1
  UEL Kv3 Astana, Kazakstan 0-3 1-1
2015/16 UEL Kv1 Vaasan PS, Finland 4-0 2-2
  UEL Kv2 Shirak, Armenien 2-0 2-0
  UEL Kv3 Atromitos, Grekland 1-3 0-1
2016/17 UEL Kv1 Bala Town, Wales 2-0 2-0
  UEL Kv2 Europa, Gibraltar 1-0 1-0
  UEL Kv3 Panathinaikos, Grekland 0-2 0-1

IK Brage

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1982/83 UEFA 1 Lyngby, Danmark 2-2 2-1
  UEFA 2 Werder Bremen, Västtyskland 2-6 0-2
1988/89 UEFA 1 Internazionale, Italien 1-2 1-2

IF Brommapojkarna

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
2014/15 UEL Kv1 Vaasan PS, Finland 2-0 1-2
  UEL Kv2 Crusaders, Nordirland 4-0 1-1
  UEL Kv3 Torino, Italien 0-3 0-4

Degerfors IF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1993/94 CVC Kv Sliema Wanderers, Malta 3-0 3-1
  CVC 1 Parma, Italien 1-2 0-2

Djurgårdens IF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1955/56 EC 1 Gwardia Warszawa, Polen 0-0 4-1
  EC Kf Hibernian, Skottland 1-3* 0-1
      *spelades i Glasgow  
1964/65 MC Pr Manchester U, England 1-1 1-6
1965/66 EC Pr Levski Spartak Sofia, Bulgarien 2-1 0-6
1966/67 MC 1 Lokomotiv Leipzig, Östtyskland 1-3 1-2
1967/68 EC 1 Gornik Zabrze, Polen 0-1 0-3
1971/72 UEFA 1 OFK Belgrad, Jugoslavien 2-2 1-4
1974/75 UEFA 1 Start, Norge 5-0 2-1
  UEFA 2 Dukla Prag, Tjeckoslovakien 0-2 1-3
1975/76 CVC 1 Wrexham, Wales 1-1 1-2
1976/77 UEFA 1 Feyenoord, Holland 2-1 0-3
1989/90 CVC 1 US Luxembourg, Luxemburg 5-0 0-0
  CVC 2 Real Valladolid, Spanien 2-2 0-2
1990/91 CVC 1 KL Fram, Island 1-1 0-3
2002/03 UEFA Kv Shamrock Rovers, Irland 2-0 3-1
  UEFA 1 København, Danmark 3-1 0-0
  UEFA 2 Bordeaux, Frankrike 0-1 1-2
2003/04 UCL Kv2 Partizan, Serbien Montenegro 2-2 1-1
2004/05 UCL Kv2 Kaunas, Litauen 0-0 2-0
  UCL Kv3 Juventus, Italien 1-4 2-2
  UEFA 1 Utrecht, Holland 3-0 0-4
2005/06 UEFA Kv2 Cork, Irland 1-1 0-0
2006/07 UEFA Kv2 Ruzomberok, Slovakien 1-0 1-3
2008/09 UEFA Kv1 Flora, Estland 0-0 2-2
  UEFA Kv2 Rosenborg, Norge 2-1 0-5

IF Elfsborg

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1971/72 UEFA 1 Hertha Berlin, Västtyskland 1-4 1-3
1975/76 UEFA 1 Slask Wroclaw, Polen 2-1 2-4
1978/79 UEFA 1 RC Strasbourg, Frankrike 2-0 1-4
1980/81 UEFA 1 St Mirren, Skottland 1-2 0-0
1983/84 UEFA 1 Widzew Lodz, Polen 2-2 0-0
1990/91 UEFA 1 Torpedo Moskva, Sovjet 1-1 1-4
2001/02 UEFA Kv Trans Narva, Estland 5-0 0-3*
  *Narva tilldömt segern m 3-0 sedan Elfsborg använt oregistrerad spelare, matchen slutade ursprungligen 3-1 till Elfsborg.
  UEFA 1 Legia Warszawa, Polen 1-6 1-4
2004/05 UEFA Kv2 Glentoran, Nordirland 2-1 1-0
  UEFA 1 Dinamo Zagreb, Kroatien 0-0 0-2
2007/08 UCL Kv1 Linfield, Nordirland 1-0 0-0
  UCL Kv2 Debrecen, Ungern 0-0 1-0
  UCL Kv3 Valencia, Spanien 1-2 0-3
  UEFA Omg 1 Dinamo Bucuresti, Rumänien 0-1 2-1
  UEFA Gr AEK, Grekland 1-1 X
  UEFA Gr Fiorentina, Italien X 1-6
  UEFA Gr Mladá Boleslav, Tjeckien 1-3 X
  UEFA Gr Villareal, Spanien X 0-2
2008/09 UEFA Kv2 St Patrick's, Irland 2-2 1-2
2009/10 UEL Kv2 Haladás, Ungern 3-0 0-0
  UEL Kv3 Braga, Portugal 2-0 2-1
  UEL Plo Lazio, Italien 1-0 0-3
2010/11 UEL Kv2 Iskra, Moldavien 2-1 1-0
  UEL Kv3 Teteks, Makedonien 5-0 2-1
  UEL Plo Napoli, Italien 0-2 0-1
2011/12 UEL Kv2 Suduva, Litauen 3-0 1-1
  UEL Kv3 Aalesund, Norge 1-1 0-4
2012/13 UEL Kv1 Floriana, Malta 8-0 4-0
  UEL Kv2 Dacia, Moldavien 2-0 0-1
  UEL Kv3 Horsens, Danmark 2-3 1-1
2013/14 UCL Kv2 Daugava, Lettland 7-1 4-0
  UCL Kv3 Celtic, Skottland 0-0 0-1
  UEL Plo Nordsjælland, Danmark 1-1 1-0
  UEL Gr Salzburg, Österrike 0-1 0-4
  UEL Gr Standard Liège, Belgien 1-1 3-1
  UEL Gr Esbjerg, Danmark 1-2 0-1
2014/15 UEL Kv2 Inter Baki, Azerbajdzjan 0-1 1-0*
      *5-3 e straffar    
  UEL Kv3 FH, Island 4-1 1-2
  UEL Plo Rio Ave, Portugal 2-1 0-1
2015/16 UEL Kv1 Lahti, Finland 5-0 2-2
  UEL Kv2 Randers, Danmark 1-0* 0-0
      * efter förlängning    
  UEL Kv3 Odd, Norge 2-1 0-2

GAIS

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1975/76 UEFA 1 Slask Wroclaw, Polen 2-1 2-4
1990/91 UEFA 1 Torpedo Moskva, Sovjet 1-1 1-4

Gefle IF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
2006/07 UEFA Kv1 Llanelli, Wales 1-2* 0-0
2010/11 UEL Kv1 NSÍ Runavik, Färöarna 2-1* 1-0
  UEL Kv2 Dinamo Tbilisi, Georgien 1-2* 1-2
      *spelades i Solna    
2013/14 UEL Kv1 Trans Narva, Estland 5-1* 3-0
  UEL Kv2 Anorthosis, Cypern 4-0* 0-3
  UEL Kv3 Karabach, Azerbajdzjan 0-2* 0-1
      *spelades i Sundsvall    

IFK Göteborg

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1958/59 EC Pr Jeunesse d´Esch, Luxemburg 0-1 2-1
      omspel i Göteborg: 5-1  
  EC 1 Karl Marx-Stadt, Östtyskland 2-2 0-4
1959/60 EC Pr Linfield, Nordirland 6-1 1-2
  EC 1 Sparta Rotterdam, Holland 3-1 1-3
      omspel i Bremen: 1-3  
1961/62 EC Pr Feyenoord, Holland 0-3 2-8
1970/71 EC 1 Legia Warszawa, Polen 0-4 1-2
1979/80 CVC 1 Waterford, Irland 1-0 1-1
  CVC 2 Panionios, Grekland 2-0 0-1
  CVC Kf Arsenal, England 0-0 1-5
1980/81 UEFA 1 Twente, Holland 2-0 1-5
1981/82 UEFA 1 Haka, Finland 4-0 3-2
  UEFA 2 Sturm Graz, Österrike 3-2 2-2
  UEFA 3 Dinamo Bukarest, Rumänien 3-1 1-0
  UEFA Kf Valencia, Spanien 2-0 2-2
  UEFA Sf Kaiserslautern, Västtyskland 2-1* 1-1
      * efter förlängning  
  UEFA Fi Hamburg, Västtyskland 1-0 3-0
1982/83 CVC 1 Ujpest Dozsa, Ungern 1-1 1-3
1983/84 EC 1 Roma, Italien 2-1 0-3
1984/85 EC 1 Avenir Beggen, Luxemburg 9-0 8-0
  EC 2 Beveren, Belgien 1-0 1-2*
      * efter förlängning  
  EC Kf Panathinaikos, Grekland 0-1 2-2
1985/86 EC 1 Trakia Plovdiv, Bulgarien 3-2 2-1
  EC 2 Fenerbahce, Turkiet 4-0 1-2
  EC Kf Aberdeen, Skottland 0-0 2-2
  EC Sf Barcelona, Spanien 3-0 0-3*
      * straffsparkar: 4-5  
1986/87 UEFA 1 Sigma Olomouc, Tjeckoslovakien 4-0 1-1
  UEFA 2 Stahl Brandenburg, Östtyskland 2-0 1-1
  UEFA 3 AA Gent, Belgien 4-0 1-0
  UEFA Kf Internazionale, Italien 0-0 1-1
  UEFA Sf Tirol, Österrike 4-1 1-0
  UEFA Fi Dundee U, Skottland 1-0 1-1
1987/88 UEFA 1 Brøndby, Danmark 0-0 1-2
1988/89 EC 1 Pezoporikos, Cypern 5-1 2-1
  EC 2 17 Nentori Tirana, Albanien 1-0 3-0
  EC Kf Steaua Bukarest, Rumänien 1-0 1-5
1989/90 UEFA 1 Zalgiris, Sovjet 1-0 0-2
1991/92 UCL Kv1 Flamurtari Vlore, Albanien 0-0 1-1
  UCL Kv2 Panathinaikos, Grekland 2-2 0-2
1992/93 UCL Kv1 Besiktas, Turkiet 2-0 1-2
  UCL Kv2 Lech Poznan, Polen 1-0 3-0
  UCL Gr Milan, Italien 0-1 0-4
  UCL Gr Porto, Portugal 1-0 0-2
  UCL Gr Eindhoven, Holland 3-0 3-1
1994/95 UCL Kv Sparta Prag, Tjeckien 2-0 0-1
  UCL Gr Manchester U, England 3-1 2-4
  UCL Gr Barcelona, Spanien 2-1 1-1
  UCL Gr Galatasaray, Turkiet 1-0 1-0
  UCL Kf Bayern München, Tyskland 2-2 0-0
1995/96 UCL Kv Legia Warszawa, Polen 1-2 0-1
1996/97 UCL Kv Ferencvaros, Ungern 3-0* 1-1
      *spelades i Norrköping  
  UCL Gr Rosenborg, Norge 2-3 0-1
  UCL Gr Porto, Portugal 0-2 1-2
  UCL Gr Milan, Italien 2-1 2-4
1997/98 UCL Kv2 Rangers, Skottland 3-0 1-1
  UCL Gr Paris St Germain, Frankrike 0-1 0-3
  UCL Gr Bayern München 1-3 1-0
  UCL Gr Besiktas, Turkiet 2-1 0-1
1998/99 UEFA Kv1 US Luxembourg, Luxemburg 4-0 3-0
  UEFA Kv2 Fenerbahce, Turkiet 2-1 0-1
1999/00 UEFA Kv Cork City, Irland 3-0 0-1
  UEFA 1 Lech Poznán, Polen 0-0 2-1
  UEFA 2 Roma, Italien 0-2 0-1
2002/03 UEFA Kv Zimbru Chisinau, Moldavien 2-2 1-3
2006/07 UEFA Kv1 Derry, Nordirland 0-1 0-1
2008/09 UCL Kv1 Murata, San Marino 4-0 5-0
  UCL Kv2 Basel, Schweiz 1-1 2-4
2009/10 UEL Kv3 Hapoel Tel-Aviv, Israel 1-3 1-1
2010/11 UEL Kv3 AZ, Holland 1-0 0-2
2013/14 UEL Kv2 Trencin, Slovakien 0-0* 1-2
      *spelades i Helsingborg    
2014/15 UEL Kv1 Fola Esch, Luxemburg 0-0 2-0
  UEL Kv2 Györi ETO, Ungern 0-1 3-0
  UEL Kv3 Rio Ave, Portugal 0-1 0-0
2015/16 UEL Kv2 Śląsk Wroclaw, Polen
2-0 0-0
  UEL Kv3 Belenenses, Portugal 0-0 1-2
2016/17 UEL Kv1 Llandudno, Wales 5-0 2-1
  UEL Kv2 Piast Gliwice, Polen 0-0 3-0
  UEL Kv3 Helsingin JK, Finland 1-2 2-0
  UEL Plo Karabach, Azerbajdzjan 1-0
1-3

Halmstads BK

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1977/78 EC 1 Dynamo Dresden, Östtyskland 2-1 0-2
1980/81 EC 1 Esbjerg, Danmark 0-0 2-3
1995/96 CVC 1 Lokomotiv Sofia, Bulgarien 2-0 1-3
  CVC 2 Parma, Italien 3-0* 0-4
      * spelades i Göteborg  
1996/97 UEFA Kv2 Vardar Skopje, Makedonien 0-0 1-0
  UEFA 1 Newcastle, England 2-1 0-4
1998/99 UCL Kv1 Liteks, Bulgarien 2-1 0-2
2000/01 UEFA Kv Bangor C, Wales 4-0 7-0
  UEFA 1 Benfica, Portugal 2-1 2-2
  UEFA 2 1860 München, Tyskland 3-2 1-3
2001/02 UCL Kv2 Bohemians, Irland 2-0 2-1
  UCL Kv3 Anderlecht, Belgien 2-3 1-1
  UEFA 1 Genclerbirligi, Turkiet 1-0 1-1
  UEFA 2 Sporting, Portugal 0-1 1-6
2005/06 UEFA Kv 2 Linfield, Nordirland 1-1 4-2
  UEFA 1 Sporting, Portugal 1-2 2-1*
      *3-2 e förlängning    
  UEFA Gr Hertha Berlin, Tyskland 0-1* X
      *spelades i Göteborg    
  UEFA Gr Lens, Frankrike X 0-5
  UEFA Gr Sampdoria, Italien 1-3* X
      *spelades i Göteborg    
  UEFA Gr Steaua, Rumänien X 0-3

Hammarby

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1983/84 CVC 1 17 Nentori Tirana, Albanien 4-0 1-2
  CVC 2 Haka, Finland 1-1 1-2*
      * efter förlängning  
1985/86 UEFA 1 Pirin Blagoevgrad, Bulgarien 4-0 3-1
  UEFA 2 St Mirren, Skottland 3-3 2-1
  UEFA 3 FC Köln, Västtyskland 2-1 1-3
2002/03 UCL Kv2 Partizan, Jugoslavien 1-1 0-4
2004/05 UEFA Kv2 Akranes, Island 2-0 2-1
  UEFA 1 Villareal, Spanien 1-2 0-3
2007/08 UEFA Kv2 Fredrikstad, Norge 2-1 1-1
  UEFA Kv3 Braga, Portugal 2-1 0-4

Helsingborgs IF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1996/97 UEFA Kv2 Dinamo Minsk, Vitryssland 1-1 3-0
  UEFA 1 Aston Villa, England 0-0 1-1
  UEFA 2 Xamax Neuchatel, Schweiz 2-0 1-1
  UEFA 3 Anderlecht, Belgien 0-0 0-1
1997/98 UEFA Kv2 Ferencvaros, Ungern 0-1 1-0*
      * straffsparkar: 3-4  
1998/99 CVC Kv Vaduz, Liechtenstein 3-0 2-0
  CVC 1 Chelsea, England 0-0 0-1
1999/00 UEFA Kv Riga, Lettland 5-0 0-0
  UEFA 1 Karpaty Lviv, Ukraina 1-1 1-1*
      * straffsparkar: 4-2  
  UEFA 2 Parma, Italien 1-3 0-1
2000/01 UCL Kv2 BATE Borisov, Vitryssland 0-0 3-0
  UCL Kv3 Internazionale, Italien 1-0 0-0
  UCL Gr1 Bayern München, Tyskland 1-3 0-0
  UCL Gr1 Paris St Germain, Frankrike 1-1 1-4
  UCL Gr1 Rosenborg, Norge 2-0 1-6
2001/02 UEFA Kv MyPa, Finland 2-1 3-1
  UEFA 1 Odd Grenland, Norge 1-1 2-2
  UEFA 2 Ipswich, England 0-0 1-3
2007/08 UEFA Kv1 Trans, Estland 6-0 3-0
  UEFA Kv2 Drogheda, Irland 3-0 1-1
  UEFA Kv3 Heerenveen, Holland 5-1 3-5
  UEFA Gr Panionios, Grekland 1-1 X
  UEFA Gr Galatasaray, Turkiet X 3-2
  UEFA Gr Austria Wien, Österrike 3-0 X
  UEFA Gr Bordeaux, Frankrike X 1-2
  UEFA 1/16 PSV Eindhoven, Holland 1-2 0-2
2009/10 UEL Kv1 MIKA, Kazakstan 3-1 1-1
  UEL Kv2 Zestafoni, Georgien 2-2 2-1
  UEL Kv3 Sarajevo, Bosnien-Hercegovina 2-1 1-2*
      * straffsparkar 4-5    
2011/12 UEL Kv3 Bnei Yehuda, Israel 3-0 0-1
  UEL Plo Standard Liège, Belgien 1-3 0-1
2012/13 UCL Kv2 TNS, Wales 3-0 0-0
  UCL Kv3 Slask, Polen 3-1 3-0
  UCL Plo Celtic, Skottland 0-2 0-2
  UEL Gr Levante, Spanien 1-3 0-1
  UEL Gr Twente, Holland 2-2 3-1
  UEL Gr Hannover 96, Tyskland 1-2 2-3

BK Häcken

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
2007/08 UEFA Kv1 KR, Island 1-1 1-0
  UEFA Kv2 Dunfermline, Skottland 1-0 1-1
  UEFA Kv3 Spartak Moskva, Ryssland 1-3 0-5
2011/12 UEL Kv1 Käerjeng, Luxemburg 5-1 1-1
  UEL Kv2 Honka, Finland 1-0 2-0
  UEL Kv3 Nacional, Portugal 2-1 0-3
2013/14 UEL Kv2 Sparta Praha, Tjeckien 1-0* 2-2
  UEL Kv3 TC Thun, Schweiz 1-2** 0-1
      *Ullevi, **Gamla Ullevi    
2016/17 UEL Kv2 Cork, Irland 1-1 0-1

Kalmar FF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1978/79 CVC 1 Ferencvaros, Ungern 2-2 0-2
1979/80 UEFA 1 IFK Keflavik, Island 2-1 0-1
1981/82 CVC 1 Lausanne, Schweiz 3-2 1-2
1986/87 UEFA 1 Bayer Leverkusen, Västtyskland 1-4 0-3
1987/88 CVC 1 Akranes, Island 1-0* 0-0
      * efter förlängning  
  CVC 2 Sporting, Portugal 1-0 0-5
2008/09 UEFA Kv1 Racing, Luxemburg 7-1 3-0
  UEFA Kv2 AA Gent, Belgien 4-0 1-2
  UEFA 1 Feyenoord, Holland 1-2 1-0
2009/10 UCL Kv2 Debrecen, Ungern 3-1 0-2
2010/11 UEL Kv1 EB/Streymur, Färöarna 1-0 3-0
  UEL Kv2 Dacia, Moldavien 0-0 2-0
  UEL Kv3 Levski Sofia, Bulgarien 1-1 2-5
2012/13 UEL Kv1 Cliftonville, Nordirland 4-0 0-1
  UEL Kv2 Osijek, Kroatien 3-0 3-1
  UEL Kv3 Young Boys, Schweiz 1-0 0-3

Landskrona BoIS

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1972/73 CVC 1 Rapid Bukarest, Rumänien 1-0 0-3
1977/78 UEFA 1 Ipswich, England 0-1 0-5

IFK Malmö

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1960/61 EC Pr IFK Helsingfors, Finland 2-1 3-1
  EC 1 CDNA Sofia, Bulgarien 1-0 1-1
  EC Kf Rapid Wien, Österrike 0-2 0-2

Malmö FF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1964/65 EC Pr Lokomotiv Sofia, Bulgarien 2-0 3-8
1965/66 MC 1 1860 München, Västtyskland 0-3 0-4
1966/67 EC 1 Atlético Madrid, Spanien 0-2 1-3
1967/68 MC 1 Liverpool, England 0-2 1-2
1968/69 EC 1 Milan, Italien 2-1 1-4
1969/70 MC 1 VfB Stuttgart, Västtyskland 1-1 0-3
1970/71 MC 1 Hibernian, Skottland 2-3 0-6
1971/72 EC 1 Ujpest Dozsa, Ungern 1-0 0-4
1972/73 EC 1 Benfica, Portugal 1-0 1-4
1973/74 CVC 1 Pezoporikos, Cypern 11-0 0-0
  CVC 2 Zürich, Schweiz 1-1 0-0
1974/75 CVC 1 Sion, Schweiz 1-0 0-1*
      * straffsparkar: 6-5  
  CVC 2 Reipas, Finland 3-1 0-0
  CVC Kf Ferencvaros, Ungern 1-3 1-1
1975/76 EC 1 Magdeburg, Östtyskland 2-1 1-2*
      * straffsparkar: 2-1  
  EC 2 Bayern München, Västtyskland 1-0 0-2
1976/77 EC 1 Torino, Italien 1-1 1-2
1977/78 UEFA 1 Lens, Frankrike 2-0 1-4
1978/79 EC 1 Monaco, Frankrike 0-0 1-0
  EC 2 Dinamo Kiev, Sovjet 2-0 0-0
  EC Kf Wisla Krakow, Polen 4-1 1-2
  EC Sf Austria Wien, Österrike 1-0 0-0
  EC Fi Nottingham, England 0-1*
      * spelades i München  
1979/80 UEFA 1 Kuopio PS, Finland 2-0 2-1
  UEFA 2 Feyenoord, Holland 1-1 0-4
1980/81 CVC 1 Partizani Tirana, Albanien 1-0 0-0
  CVC 2 Benfica, Portugal 1-0 0-2
1981/82 UEFA 1 Wisla Krakow, Polen 2-0 3-1
  UEFA 2 Xamax Neuchatel, Schweiz 0-1 0-1
1983/84 UEFA 1 Werder Bremen, Västtyskland 1-2 1-1
1984/85 CVC 1 Dynamo Dresden, Östtyskland 2-0 1-4
1985/86 UEFA 1 Videoton, Ungern 3-2 0-1
1986/87 CVC 1 Apollon Limassol, Cypern 6-0 1-2
  CVC 2 17 Nentori Tirana, Albanien 0-0 3-0
  CVC Kf Ajax, Holland 1-0 1-3
1987/88 EC 1 Anderlecht, Belgien 0-1 1-1
1988/89 UEFA 1 Torpedo Moskva, Sovjet 2-0 1-2*
      * efter förlängning  
  UEFA 2 Internazionale, Italien 0-1 1-1
1989/90 EC 1 Internazionale, Italien 1-0 1-1
  EC 2 Mechelen, Belgien 0-0 1-4
1990/91 EC 1 Besiktas, Turkiet 3-2 2-2
  EC 2 Dynamo Dresden, Östtyskland 1-1* 1-1
      * straffsparkar: 4-5  
1995/96 UEFA Kv Dundalk, Irland 2-0 2-0
  UEFA 1 Nottingham, England 2-1 0-1
1996/97 UEFA Kv2 Skonto Riga, Lettland 1-1 3-0
  UEFA 1 Slavia Prag, Tjeckien 1-2 1-3
1997/98 UEFA Kv2 Hajduk Split, Kroatien 0-2 2-3
1998/99 UEFA Kv1 Shirak Gyumri, Armenien 5-0 2-0
  UEFA Kv2 Hajduk Split, Kroatien 1-2 1-1
2003/04 UEFA Kv Portadown, Nordirland 4-0 2-0
  UEFA 1 Sporting, Portugal 0-1 0-2
2005/06 UCL Kv2 Maccabi Haifa, Israel 3-2 2-2
  UCL Kv3 Thun, Schweiz 0-1 0-3
  UEFA 1 Besiktas, Turkiet 1-4 1-0
2011/12 UCL Kv2 Tórshavn, Färöarna 2-0 1-1
  UCL Kv3 Rangers, Skottland 1-1 1-0
  UCL Plo
Dinamo Zagreb, Kroatien
2-0
1-4
  UEL Gr AZ, Holland 0-0 1-4
  UEL Gr Austria Wien, Österrike 1-2 0-2
  UEL Gr Metalist Kharkiv, Ukraina 1-4 1-3
2013/14 UEL Kv1 Drogheda, Irland 2-0 0-0
  UEL Kv2 Hibernian, Skottland 2-0 7-0
  UEL Kv3 Swansea, Wales (i UEL som vinnare av Ligacupen i England) 0-0 0-4
2014/15 UCL Kv2 Ventspils, Litauen 0-0 1-0
  UCL Kv3 Sparta Praha, Tjeckien 2-0 2-4
  UCL Plo Red Bull Salzburg, Österrike 3-0 1-2
  UCL Gr Juventus, Italien 0-2 0-2
  UCL Gr Olympiacos, Grekland 2-0 2-4
  UCL Gr Atlético, Spanien 0-2 0-5
2015/16 UCL Kv2 Zalgiris, Litauen 0-0 1-0
  UCL Kv3 Red Bull Salzburg, Österrike 3-0 0-2
  UCL Plo Celtic, Skottland 2-0 2-3
  UCL Gr Paris Saint-Germain, Frankrike 0-5 0-2
  UCL Gr Real Madrid, Spanien 0-2 0-8
  UCL Gr Sjachtar Donetsk, Ukraina 1-0 0-4

IFK Norrköping

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1956/57 EC 1 Fiorentina, Italien 0-1* 1-1
      * spelades i Rom  
1957/58 EC 1 Crvena Zvezda, Jugoslavien 2-2 1-2
1962/63 EC Pr Partizani Tirana, Albanien 2-0 1-1
  EC 1 Benfica, Portugal 1-1 1-5
1963/64 EC Pr Standard Liège, Belgien 2-0 0-1
  EC 1 Milan, Italien 1-1 2-5
1968/69 CVC 1 Crusaders, Irland 4-1 2-2
  CVC 2 Lyn, Norge 3-2 0-2
1969/70 CVC 1 Sliema Wanderers, Malta 5-1 0-1
  CVC 2 Schalke 04, Västtyskland 0-0 0-1
1972/73 UEFA 1 Arad Flamurarosie, Bulgarien 2-0 2-1
  UEFA 2 Internazionale, Italien 0-2 2-2
1978/79 UEFA 1 Hibernian, Skottland 0-0 2-3
1982/83 UEFA 1 Southampton, England 0-0 2-2
  UEFA 2 Roma, Italien 1-0* 0-1
      * straffsparkar: 2-4  
1988/89 CVC 1 Sampdoria, Italien 2-1 0-2
1990/91 UEFA 1 FC Köln, Västtyskland 0-0 1-3
1991/92 CVC 1 Jeunesse d´Esch, Luxemburg 4-0 2-1
  CVC 2 Monaco, Frankrike 1-2 0-1
1992/93 UEFA 1 Torino, Italien 1-0 0-3
1993/94 UEFA 1 Mechelen, Belgien 0-1 1-1*
      * efter förlängning  
1994/95 CVC Kv Viktoria Zizkov, Tjeckien 3-3 0-1
2000/01 UEFA Kv GÍ Gøtu, Färöarna 2-1 2-0
  UEFA 1 Slovan Liberec, Tjeckien 2-2 1-2
2016/17 UCL Kv2 Rosenborg, Norge 3-2 1-3

Trelleborgs FF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1994/95 UEFA Kv Gøtu, Färöarna 3-2 1-0
  UEFA 1 Blackburn, England 2-2 1-0
  UEFA 2 Lazio, Italien 0-0 0-1

Åtvidabergs FF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1970/71 CVC Pr Partizani Tirana, Albanien 1-1 0-2
1971/72 CVC 1 Zaglebie Sosnowiec, Polen 1-1 4-3
  CVC 2 Chelsea, England 0-0 1-1
  CVC Kf Dynamo Berlin, Östtyskland 0-2* 2-2
      * spelades i Solna  
1972/73 UEFA 1 Club Brügge, Belgien 3-5 2-1
1973/74 EC 1 Bayern München, Västtyskland 3-1* 1-3
      * straffsparkar: 3-4  
1974/75 EC 1 Universitatea Craiova, Rumänien 3-1 1-2
  EC 2 HJK, Finland 1-0 3-0
  EC Kf Barcelona, Spanien 0-3* 0-2
      *spelades i Barcelona  
2006/07 UEFA Kv1 Etzella, Luxemburg 4-0 3-0
  UEFA Kv2 Brann, Norge 1-1* 3-3
      *spelades i Växjö    
  UEFA Kv3 Grasshoppers, Schweiz 0-3* 0-5
      *spelades i Norrköping    

Örebro SK

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1991/92 UEFA 1 Ajax, Holland 0-1 0-3*
      * spelades i Düsseldorf  
1992/93 UEFA 1 Mechelen, Belgien 0-0 1-2
1995/96 UEFA Kv Avenir Beggen, Luxemburg 0-0 1-1
  Örebro diskv. för att ha använt en utländsk spelare för mycket.
1997/98 UEFA Kv2 Jablonec, Tjeckien 0-0 1-1
  UEFA 1 Rotor Volgograd, Ryssland 1-4 0-2
2011/12 UEL Kv2 Sarajevo, Bosnien-Hercegovina 0-0 0-2

Örgryte IS

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1964/65 MC Pr Dunfermline, Skottland 0-0 2-4
1966/67 MC 1 OCG Nice, Frankrike 2-1 2-2
  MC 2 Ferencvaros, Ungern 0-0 1-7
1986/87 EC 1 Dynamo Berlin, Östtyskland 2-3 1-4
1989/90 UEFA 1 Hamburg, Västtyskland 1-2 1-5
2000/01 UEFA Kv Coleraine, Nordirland 1-0 2-1
  UEFA 1 Rapid Wien, Österrike 1-1 0-3

Östers IF

Säsong Cup Omg. Motståndare H B
1969/70 EC 1 Fiorentina, Italien 1-2 0-1
1973/74 UEFA 1 Feyenoord, Holland 1-3 1-2
1974/75 UEFA 1 Dynamo Moskva, Sovjet 3-2 1-2
1975/76 UEFA 1 Molde, Norge 6-0 0-1
  UEFA 2 Roma, Italien 1-0 0-2
1976/77 UEFA 1 PS Helsingfors, Finland 2-0 2-3
  UEFA 2 Hibernian, Skottland 4-1 0-2
  UEFA 3 Barcelona, Spanien 0-3 1-5
1977/78 CVC 1 Lokomotiv Kosice, Tjeckoslovakien 2-2 0-0
1979/80 EC 1 Nottingham, England 1-1 0-2
1981/82 EC 1 Bayern München, Västtyskland 0-1 0-5
1982/83 EC 1 Olympiakos Piraeus, Grekland 1-0 0-2
1984/85 UEFA 1 Linzer ASK, Österrike 0-1 0-1
1988/89 UEFA 1 Dunajska Streda, Tjeckoslovakien 2-0 0-6
1991/92 UEFA 1 Olympique Lyon, Frankrike 1-1 0-1
1993/94 UEFA 1 Kongsvinger, Norge 1-3 1-4
2004/05 UEFA Kv 1 TNS, Wales 2-0 2-1
  UEFA Kv 2 Liepajas Metalurgs, Lettland 2-2 1-1