Hem

En krönika: "Sverige kan absolut vinna EM"

Vi kan absolut vinna EM i Finland, som för Sveriges del startar den 25 augusti med möte mot Ryssland i Åbo. Övriga lag i vår grupp är Italien (28/8) och England (31/8).
Det är definitivt dags att, för första gången under 2000-talet, vinna ett mästerskap.

De tre viktigaste nycklarna till en EM-seger är:

  1. Bryt en trend och vinn premiären.
  2. Se till att inte stöta på Tyskland före finalen.
  3. Låt Algarve Cup och övriga träningsmatcher inför EM gå så där lite halvdåligt. Kom till Åbo nederlagstippade.

Vi bör helst vinna vår grupp. Detta garanterar att vi slipper Tyskland i kvartsfinalen. Sen kan det bli svårt att komma undan dom i semifinalen. Största chansen att slippa stöta på dom före finalen, är faktiskt att Tyskland misslyckas med att vinna sin grupp, vilket inte är helt omöjligt. Truppen börjar bli ålderstigen och den är skadedrabbad.
Jag är övertygad om att svenska landslag presterar som bäst när man är nederlagstippade.
Vi har nyligen upplevt två mästerskap 2007 och 2008, VM respektive OS där laget har presterat som sämst när det har gällt som mest. I VM-premiären 1-1 mot Nigeria och i OS-premiären 1-2 mot Kina.
Strunta i resultaten i träningsmatcherna. Det kan vara bra om laget förlorar de två sista matcherna inför turneringen (Finland 22/7 och Norge 19/8). Låt oss hoppas att spelarna inte kommer till EM-premiären i Åbo som "mästare i förskott".
Kosovare Asllani har spelat till sig en plats i landslagstruppen.En ny generation spelare bankar på porten till landslaget. Unga spelare som redan har tagit stor plats i Damallsvenskan kommer nu även att ta för sig i landslaget. 90-talisterna (även de födda -89) stormar fram.
Förbundskapten Dennerby har visat att han har störst förtroende för Linköpings forward Kosovare Asllani. "Kosse" har spelat till sig en plats i landslagstruppen. AIK:s back, Emelie Ölander har även hon imponerat på förbundskaptenen. Lollo Fors från AIK och den modernt spelande ytterbacken från Hammarby, Anna Lindblom, är ytterligare två spelare som absolut kommer att vara med och konkurerra om en plats i årets EM-trupp.
Samtliga dessa fyra kommer att få chansen att visa upp sig under Algarve Cup (4-11/3). Lollo och Anna är med som "lärlingar" och kommer inte att delta i matcherna, men får möjligheten att se och lära och visa upp sig i träning.
Angående Algarve Cup så önskar jag mig följande resultat: besegra Kina, kryssa med Finland och förlora mot Tyskland. Kryssa sedan i den avslutande placeringsmatchen.
Allt för att spelarna inte ska tro att de är för bra.
Årets upplaga av Damallsvenskan ser öppnare ut än på länge. I år kommer kampen om SM-guldet pågå ända in i sista omgången. Vilka och varför, som kommer att göra upp i ett "trekejsarslag" kommer jag att avslöja på upptaktsträffen inför Damallsvenskan den 23 mars.
Kan Damallsvenskan år 2009 fortfarande kalla sig för världens bästa liga? Tveksamt.
Proffsligan i USA har dammsugit damfotbollsmarknaden och definitivt lockat till sig många världsspelare. Sverige kommer dock fortfarande att vara världens bästa liga utanför USA.
Marta förgyller i år den pånyttfödda amerikanska damligan.Stjärnor som Marta, Lisa De Vanna och Nadine Angerer har försvunnit och ersatts av framförallt nordiska spelare. Det kryllar i år av finskor, isländskor och danskor i Damallsvenskan. Som en vän till mig uttryckte det:
- Det finns nu fler Bröndbyspelare som spelar i Sverige, än vad det finns Bröndbyspelare som spelar i Bröndby.
Vän av ordning höjer dock ett varningens finger för att vi ska få för många artistskattespelare. Damallsvenskan får akta sig för att bli som Basketligan. En liga som helt har anpassat sin säsong och sitt spelår efter att klubbarna ska kunna ta hit spelare på max sex månader. Det är okej att det finns några spelare här på sex månader, men när vissa klubbar börjar kontraktera två-tre stycken är det verkligen dags höja fingret.
Fotboll är ett lagspel och ett lag bygger man under tid. Sveriges internationella framgångar i lagsporter bygger definitivt på lagsammanhållning. Framgångsrika svenska klubblag sätter alltid sammanhållningen och lagbygget i första rummet.
Glöm aldrig det!

Upplagt av: En Perlskog
Dela