P15-landslaget samlas för första gången

P15/02-landslaget samlas för första gången på Bosön mellan 3 och 6 augusti. Det blir också den nyrekryterade förbundskaptenen Christofer Augustssons första samling. Nedan ser du vilka 44 spelare som är uttagna.

Spelartrupp

Namn Förening Född
Mustafe Ismail Ahmed Sunnanå SK 20021202
Joel Andersson Segerlind Örebro SK FK 20020115
Melvin Appelberg Jönköpings Södra IF 20020627
Douglas Bengtsson BK Sport 20020116
Niclas Bergmark Örebro SK FK 20020107
Jesper Carström GIF Sundsvall 20020518
Dennis Collander Skiljebo SK 20020509
David Edvardsson Grebbestads IF 20020305
Kofi Fosuhene Asare Hammarby IF FF 20020531
Chris Fox FC Järfälla 20020826
Albin Gashi Larsson Trollhättans FK 20020815
Teo Grönborg Hammarby IF FF 20020422
Filip Gustafsson Smålandsstenars GOIF 20020309
Tor Holmstedt Mjällby AIF 20020220
Truls Holmstedt Mjällby AIF 20020220
Nemanja Jankovic BK Häcken 20020408
Isak Jansson Skene IF 20020131
Kourosh Kadijani IFK Norrköping FK 20021209
Fio Karlsson Skiljebo SK 20020518
Stephen Kigongo Stångebro United BK 20021023
Lucas Kåhed Säffle FF 20020726
Karl Landsten BK Häcken 20020712
Alex Larsson BK Häcken 20020304
Lucas Lima IFK Norrköping FK 20020402
David Ngoma Hisingsbacka FC 20021014
Aleksander Nilsson Malmö FF 20020905
Mubaarak Mohamud Nuh Östers IF 20020428
Anton Nygren FC Gute 20020519
Tim Prica Malmö FF 20020423
David Rosén Stångebro United BK 20020825
Jakob Rylander Västerås SK Ungdomsfotbollsklubb 20020126
Robin Safari AIK FF 20020513
Jerry Schylström Kalmar FF 20020312
Tom Strannegård AIK FF 20020429
Axel Svalling Kalmar FF 20020704
Hassan Taheri Kalmar FF 20020412
David Tellström Jovicic Segeltorps IF 20020403
Otto Vallentin Smålandsstenars GOIF 20020823
Jonathan Westerberg IF Brommapojkarna 20020105
Viktor Widell Nossebro IF 20020725
William Wästfelt Örgryte IS FF 20020222
Maksymilian Boruc Husqvarna FF 20021115
Hugo Claesson Degerfors IF Ungdom 20020404
Oliver Nnonyelu Dovin Hammarby IF FF 20020711
Anton Moberg IFK Kristinehamn 20021018

Mustafe Ismail Ahmed

Förening
Sunnanå SK
Född
20021202

Landskamper

Joel Andersson Segerlind

Förening
Örebro SK FK
Född
20020115

Landskamper

Melvin Appelberg

Förening
Jönköpings Södra IF
Född
20020627

Landskamper

Douglas Bengtsson

Förening
BK Sport
Född
20020116

Landskamper

Niclas Bergmark

Förening
Örebro SK FK
Född
20020107

Landskamper

Jesper Carström

Förening
GIF Sundsvall
Född
20020518

Landskamper

Dennis Collander

Förening
Skiljebo SK
Född
20020509

Landskamper

David Edvardsson

Förening
Grebbestads IF
Född
20020305

Landskamper

Kofi Fosuhene Asare

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020531

Landskamper

Chris Fox

Förening
FC Järfälla
Född
20020826

Landskamper

Albin Gashi Larsson

Förening
Trollhättans FK
Född
20020815

Landskamper

Teo Grönborg

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020422

Landskamper

Filip Gustafsson

Förening
Smålandsstenars GOIF
Född
20020309

Landskamper

Tor Holmstedt

Förening
Mjällby AIF
Född
20020220

Landskamper

Truls Holmstedt

Förening
Mjällby AIF
Född
20020220

Landskamper

Nemanja Jankovic

Förening
BK Häcken
Född
20020408

Landskamper

Isak Jansson

Förening
Skene IF
Född
20020131

Landskamper

Kourosh Kadijani

Förening
IFK Norrköping FK
Född
20021209

Landskamper

Fio Karlsson

Förening
Skiljebo SK
Född
20020518

Landskamper

Stephen Kigongo

Förening
Stångebro United BK
Född
20021023

Landskamper

Lucas Kåhed

Förening
Säffle FF
Född
20020726

Landskamper

Karl Landsten

Förening
BK Häcken
Född
20020712

Landskamper

Alex Larsson

Förening
BK Häcken
Född
20020304

Landskamper

Lucas Lima

Förening
IFK Norrköping FK
Född
20020402

Landskamper

David Ngoma

Förening
Hisingsbacka FC
Född
20021014

Landskamper

Aleksander Nilsson

Förening
Malmö FF
Född
20020905

Landskamper

Mubaarak Mohamud Nuh

Förening
Östers IF
Född
20020428

Landskamper

Anton Nygren

Förening
FC Gute
Född
20020519

Landskamper

Tim Prica

Förening
Malmö FF
Född
20020423

Landskamper

David Rosén

Förening
Stångebro United BK
Född
20020825

Landskamper

Jakob Rylander

Förening
Västerås SK Ungdomsfotbollsklubb
Född
20020126

Landskamper

Robin Safari

Förening
AIK FF
Född
20020513

Landskamper

Jerry Schylström

Förening
Kalmar FF
Född
20020312

Landskamper

Tom Strannegård

Förening
AIK FF
Född
20020429

Landskamper

Axel Svalling

Förening
Kalmar FF
Född
20020704

Landskamper

Hassan Taheri

Förening
Kalmar FF
Född
20020412

Landskamper

David Tellström Jovicic

Förening
Segeltorps IF
Född
20020403

Landskamper

Otto Vallentin

Förening
Smålandsstenars GOIF
Född
20020823

Landskamper

Jonathan Westerberg

Förening
IF Brommapojkarna
Född
20020105

Landskamper

Viktor Widell

Förening
Nossebro IF
Född
20020725

Landskamper

William Wästfelt

Förening
Örgryte IS FF
Född
20020222

Landskamper

Maksymilian Boruc

Förening
Husqvarna FF
Född
20021115

Landskamper

Hugo Claesson

Förening
Degerfors IF Ungdom
Född
20020404

Landskamper

Oliver Nnonyelu Dovin

Förening
Hammarby IF FF
Född
20020711

Landskamper

Anton Moberg

Förening
IFK Kristinehamn
Född
20021018

Landskamper

Ledningen

Christofer Augustsson, förbundskapten
David Bergqvist, tränare
Mats Larsson, målvaktstränare
Anders Eriksson, analytiker
P-A Ingvarsson, analytiker
Lina Nyberg, sjukgymnast
Anders Onsbacke, sjukgymnast

Föreläsare

Niklas Egnell, fotbollsfys
Janne Ferner, idrottspsykologi
Jonas Nystedt, kommunikation

Praktiktider:

3/8
15.00-19.00 2 grupper

4/8
09.00-12.30 2 grupper
18.00-21.00 2 grupper

5/8
13.30-17.30 2 grupper

6/8
09.00-11.00 2 grupper