SM i Futsal för damer och herrar 2007/2008

SM-slutspel Futsal 2008GRATTIS SKÖVDE AIK TILL FJÄRDE GULDET I RAD

och

GRATTIS IK GAUTHIOD TILL FÖRSTA GULDET

Gå in på länkarna resultat herrar respektive damer för mer information och resultat.

SM tävlingen för damer och herrar har genomförts med följande upplägg:
Distriktskval (under november-december 2007)
Respektive distrikt genomför kvalspel inom sitt distrikt för kvalificering till SM i Futsal.
Platstilldelningen till SM-tävlingen för varje distrikt är fördelade efter antalet spelare och kön i respektive distrikt.
Fördelningen kan du hitta i föreskrifter 2007/2008 i menyn.
Regiongruppspel 1, 19-20/1 2007
36 dam- och 36 herrlag fördelade på 12 grupper om 3 lag i varje klass.
Regiongruppspel 2, 2-3/2 2008
De 12 gruppsegrarna från gruppspel 1 fördelade på 4 grupper om 3 lag i bägge klasserna.
Slutspel,17/2 2008 i Halmstad
De 4 gruppsegrarna från gruppspel 2, damer och herrar spelar semifinaler, plats om 3:e plats och finaler.
Svenska Mästarna på herrsidan får representera Sverige i UEFA Futsal Cup 2008/2009.
SM i Futsal för flickor och pojkar 15 år (födda -93) samt flickor och pojkar 17 år (födda -91)

STORT GRATTIS!

till Årets Svenska mästare/mästarinnor i Futsal SM

AIKflickor 15

IFK Värnamopojkar 15

KIF Örebro DFFflickor 17

IF Sylviapojkar 17

Gå in på länkarna resultat pojkar respektive flickor för att se resultat och annan information under helgens slutspel.

Spelprogram för regiongruppspelet, flickor och pojkar 15/17 år

Distriktskval (under november 2007 - 20 januari 2008)
Respektive distrikt genomför kvalspel inom sitt distrikt för kvalificering till SM i Futsal.
Platstilldelningen till SM-tävlingen för varje distrikt är fördelade efter antalet spelare, kön och ålder i respektive distrikt.
Fördelningen kan du hitta i föreskrifter 2007/2008 i menyn.

Regiongruppspel, 9-10/2 2008 
32 lag i varje klass fördelade på 8 grupper om 4 lag i varje klass.

Slutspel, 29/2-2/3 2008 i Falun
De 8 gruppsegrarna i varje klass från gruppspelet spelar gruppspel plus semifinaler och finaler i Falun.

Kontaktperson: Ulf Lindberg