Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Matcher 2017-05-27
Tid Match Resultat Anläggning
Allsvenskan, herrar
16:00 Djurgården - Athletic Eskilstuna 4 - 1 Tele2 Arena
16:00 Kalmar FF - GIF Sundsvall 3 - 0 Guldfågeln Arena
18:00 IFK Norrköping FK - Halmstad 3 - 2 Östgötaporten
Superettan
16:00 Dalkurd - Åtvidabergs FF 3 - 0 Domnarvsvallen
16:00 Norrby IF - IK Frej Täby 3 - 0 Borås Arena, Borås
16:00 Varbergs BoIS FC - Falkenbergs FF 3 - 5 Påskbergsvallen
18:00 Degerfors IF - GAIS 2 - 1 Stora Valla
Div 1 Norra, herrar
16:00 Sollentuna FF - Sandvikens IF 1 - 2 Sollentunavallen 1
Div 1 Södra, herrar
16:00 Qviding FIF - IK Oddevold 1 - 0 Valhalla 1 Konstgräs
16:00 Utsiktens BK - FK Karlskrona 2 - 1 Ruddalen 1 Konstgräs
Div 2 Norrland, herrar
15:00 Anundsjö IF - Skellefteå FF 1 - 2 Olympia
16:00 Bodens BK FF - Söderhamns FF 1 - 1 Boden Arena
Div 2 Norra Svealand, herrar
14:00 IFK Lidingö FK - FC Gute 0 - 2 Lidingövallen 2
Div 2 Östra Götaland, herrar
14:00 KSF Prespa Birlik - Hässleholms IF 3 - 1 Heleneholms IP Huvudarena
Div 3 Mellersta Norrland, herrar
14:00 Köpmanholmen-Bjästa FF - Tandsbyns FK 0 - 2 Forssvallen
14:00 Stöde IF - Friska Viljor FC 0 - 3 Stöde IP
Div 3 Södra Norrland, herrar
14:00 Hofors AIF - Slätta SK 1 - 3 Stålringen
15:00 Ytterhogdals IK - IFK Mora FK 2 - 2 Svedjevallen
16:00 Fagersta Södra IK - Strands IF 3 - 1 Onsjövallen
17:45 Kvarnsvedens IK - IK Sätra 4 - 1 Ljungbergsplanen
Div 3 Östra Svealand, herrar
13:00 Vaksala SK - IFK Österåker FK 1 - 4 Årsta IP Konstgräs
14:00 Riala GoIF - Heby AIF 3 - 1 Lundbyvallen 1
14:00 Sala FF - IFK Uppsala 3 - 1 Lärkan (konstgräs)
14:00 Västerås IK - Täby FK 2 - 5 Apalby 1
Div 3 Södra Svealand, herrar
14:00 FC Stockholm Internazionale - FOC Farsta 1 - 0 Kristinebergs IP 1
14:00 Hanvikens SK - IFK Stocksund 0 - 3 Tyresövallen 1
14:00 Newroz FC - Enhörna IF 1 - 0 Sätra IP 1
15:00 Järna SK - Älta IF 1 - 2 Ljungbackens IP KG
15:00 Trosa-Vagnhärad SK - Konyaspor KIF 3 - 2 Häradsvallen KG
Div 3 Västra Svealand, herrar
13:00 Nora BK - IFK Eskilstuna 2 - 0 Norvalla
14:00 KB Karlskoga FF - IFK Sunne Fotboll 1 - 0 Nobelstadion
14:00 Västanviks AIF - IFK Ölme 1 - 1 Granevik
15:00 Köping FF - IFK Åmål 4 - 5 Köpings IP
15:00 Yxhults IK - IK Franke 3 - 3 Hällabrottets IP
Div 3 Nordöstra Götaland, herrar
14:00 Eneby BK - IFK Motala FK 2 - 0 MAXIvallen
15:00 Nässjö FF - Grebo IK 2 - 1 Skogsvallen
Div 3 Nordvästra Götaland, herrar
12:00 Kortedala IF - Hisingsbacka FC 0 - 4 Kortedalavallen 1 Gräs
14:00 Gunnilse IS - IK Svane 2 - 0 Hjällbovallen 1 Gräs
Div 3 Sydöstra Götaland, herrar
13:00 IFK Karlshamn - Växjö United FC 2 - 0 Vägga IP 1
15:00 Sölvesborgs GoIF - IFÖ Bromölla IF 0 - 1 Svarta Led
Div 3 Sydvästra Götaland, herrar
14:00 Högaborgs BK - Västra Frölunda IF 4 - 0 Harlyckans IP 1
16:00 Lerkils IF - Askims IK 3 - 0 Ledets IP
Div 3 Södra Götaland, herrar
13:00 BK Olympic - Eslövs BK 4 - 2 Lindängens IP, Malmö A-plan
13:00 Nosaby IF - IFK Trelleborg FK 0 - 3 Nya Vallbjörka A-plan
14:00 Kulladals FF - Lunds SK 0 - 2 Kulladals IP A-Plan
Elitettan
14:00 Hovås Billdal IF - Sundsvalls DFF 4 - 2 Hovåsvallen 1 Gräs
14:00 Växjö DFF - IFK Kalmar 2 - 1 Myresjöhus Arena 1
15:00 Holmalunds IF Alingsås - Västerås BK 30 0 - 3 Brogårdsvallen A-plan
Div 1 Norra Svealand, damer
14:00 Enköpings SK UK - Bele Barkarby FF 3 - 1 Enavallen A-plan
14:00 Ornäs BK - Ljusdals IF 0 - 6 Ornäs IP
14:00 Selånger FK - Enskede IK 1 - 0 Selånger IP
Div 1 Södra Svealand, damer
13:00 IF Brommapojkarna - Telge United FF 3 - 1 Grimsta IP 1
13:00 Älvsjö AIK FF - IFK Norrköping DFK 1 - 0 Älvsjö IP 1
Div 1 Mellersta Götaland, damer
14:00 Nittorps IK - Falköpings KIK 3 - 0 Åsavallen A
14:00 Onsala BK - Mariebo IK Rydets IP
16:00 IFK Värnamo - Mossens BK 1 - 3 Finnvedsvallen
Div 1 Södra Götaland, damer
14:00 Eskilsminne IF - Borgeby FK 1 - 2 Västergårds IP 5, huvudplan
U19 Allsvenskan Norra
13:00 Gefle IF FF - Sollentuna FK Gavlevallen
14:00 Djurgården - Hammarby IF FF 1 - 2 Hjorthagens IP 1
16:00 IF Brommapojkarna - Assyriska FF 8 - 0 Grimsta IP 1
16:00 Örebro SK FK - Täby FK 1 - 1 Behrn Arena
U19 Allsvenskan Södra
14:00 BK Häcken - IFK Göteborg 3 - 3 Bravida Arena
14:00 Kalmar FF - GAIS 1 - 2 Bergavik IP A
14:00 Ängelholms FF - Östers IF 2 - 0 Ängelholms IP A-plan
15:00 Trelleborgs FF - Malmö FF 1 - 0 Vångavallen, Trelleborg A-plan
U19 Div.1 Svealand
11:00 Västerås SK FK - Vaksala SK 6 - 0 Solid Park Arena
13:00 IK Brage - IK Frej Täby 0 - 3 Ljungbergsplanen
15:00 Huddinge IF - Enskede IK 0 - 0 Källbrinks IP 1
16:10 IK Sirius FK - Dalkurd FF 11 - 0 Lötens IP Konstgräs
16:30 Syrianska FC - Tyresö FF 8 - 0 Södertälje Fotbollsarena
U19 Div.1 Norra Götaland
13:30 Athletic FC Eskilstuna - IFK Uddevalla 1 - 1 Årby IP
14:00 Värmbols FC - Carlstad United BK 0 - 2 Värmbols IP
15:00 Ljungskile SK - Karlstads BK 2 - 2 Skarsjövallen
U17 Allsvenskan Södra
14:00 Jönköpings Södra IF - Halmstads BK 3 - 1 Jordbrovallen
14:00 Örgryte IS FF - Örebro SK FK 4 - 0 Hammarviken Arena
U17 Div.1 Svealand
13:00 Håbo FF - Enebybergs IF 0 - 4 Gröna Dalens IP Konstgräs
13:00 Sollentuna FK - Boo FF 2 - 1 Norrvikens IP 1
14:00 IFK Haninge - Dalkurd FF 2 - 0 Torvalla IP 3
U17 Div.1 Norra Götaland
16:00 Athletic FC Eskilstuna - BK Forward 2 - 0 Årby IP
U17 Div.1 Södra Götaland
15:00 IF Limhamn/Bunkeflo - Kalmar FF 0 - 3 Brovallen, Bunkeflostrand huvudarenan
U17 Div.1 Södra Norrland
12:30 IFK Sundsvall - Sandvikens IF Idrottsparken
14:00 IFK Östersund - Svartviks IF 3 - 2 Länsförsäkringar AC
15:00 Sollefteå GIF FF - Östersunds FK 1 - 3 Nipvallen
16:00 Kubikenborgs IF - Essviks AIF 1 - 4 Idrottsparken
U16 Nationell Grupp 1
15:55 IK Sirius FK (U16) - Dalkurd FF (U16) 5 - 2 Bälinge IP Konstgräs
18:15 Älvsjö AIK FF (U16) - Hammarby IF FF (U16) 2 - 1 Älvsjö IP 1
U16 Nationell Grupp 2
12:00 Skiljebo SK (U16) - Västerås SK Ungdom (U16) 0 - 7 Hamre 5 (konstgräs)
15:30 Syrianska FC (U16) - Djurgårdens IF FF (U16) Brunnsängs IP A
U16 Nationell Grupp 3
14:00 IF Elfsborg (U16) - Jönköpings Södra IF (U16) 7 - 0 Borås Arena 2
U16 Nationell Grupp 5
13:00 Helsingborgs IF (U16) - Kristianstad FC (U16) 3 - 2 Olympiafältet
Svenska Spel F19 Norra
13:00 KIF Örebro DFF - Djurgårdens IF FF 4 - 1 Behrn Arena
Svenska Spel F19 Södra
15:00 Kungsbacka DFF - IF Limhamn Bunkeflo 1 - 4 Tingbergsvallen