EM: Sverige utslaget i förlängning
Annons
EM: Marika hyllad av UEFA
- Jag har inte haft marginalerna med mig i mästerskapen, det blev tyvärr inget guld. Tjejerna är värda det, och det kommer inom kort. Jag hoppas Thomas får uppleva det istället, sade Marika till den samlade pressen.
EM: Dagens anfallsprofil - Josefine Öqvist
EM: Siktet inställt på Seger
- Vi ska ge Norge en match och vi har absolut chans att gå till final, säger mittfältaren Caroline Seger, yngst i EM-truppen.
EM: "Klassiskt norgespel väntar på torsdag"
Men svenskorna var pigga och spelsugna, det blev ett knappt två timmars pass med ganska hög intensitet.
- Vad duktiga de är, vilken teknik, tyckte Älvsjö AIK:s flicklag födda 1991 med ledare som fanns på plats som åskådare på träningen.
EM: Ledig dag i Liverpool
- Vi har klarat vårt första etappmål, att ta oss vidare till semifinal - och helst vinna gruppen. Nu efter två veckor i England kan det vara skönt med en ledig dag, så tjejerna får rensa skallen. Sedan lägger vi allt fokus på matchen mot Norge, sade Marika Domanski Lyfors på dagens presskonferens.
EM: Det blir Norge i semifinalen
EM: Sverige till semifinal
EM: Dagens mittfältare - Malin och Malin
EM: Vinna eller försvinna i Blackburn
- Vi är förberedda och vet att det blir en tuff uppgift, men inte omöjlig. Det är ingen av spelarna eller ledarna som funderar på hemresa, sade förbundskapten Marika Domanski Lyfors.
