OS 2012

Nilla Fischer i aktion under den senaste OS-turneringen i Kina 2008.OS-fotbollen startar den 25 juli, redan två dagar före den officiella invigningen, och pågår till den 9 augusti.
Spelorter är förutom London även Cardiff, Coventry, Glasgow, Manchester och Newcastle.

Den svenska truppen togs ut den 27 juni.

Deltagande nationer: Storbritannien (seedad E1), Sverige, Frankrike, Kamerun, Sydafrika, Japan (seedad F1), Nordkorea, Kanada, USA (seedad G1), Nya Zeeland, Brasilien och Colombia.

Kvartsfinal

Spelprogram
Tid Match Resultat Publik Spelplats
Röd text
= Ändrad matchtid 
Röda utropstecknet
= Peka på utropstecknet så visas en notering 
Widget
Hämta widgets för denna tävling
Augusti
2012-08-03 13:00 Kvartsfinal
(12:00 lokal tid) Sverige - Frankrike 1 - 2 Hampden Park

Gruppspelet

Senaste resultat
Tid Match Resultat Spelplats
Röda utropstecknet
= Peka på utropstecknet så visas en notering 
Widget
Hämta widget för senaste resultat
2012-07-31 15:30 (14:30 lokal tid) Japan - Sydafrika 0 - 0 Millennium Stadium
2012-07-31 15:30 (14:30 lokal tid) Kanada - Sverige 2 - 2 Saint James Park
2012-07-28 15:45 (14:45 lokal tid) Kanada - Sydafrika 3 - 0 Ricoh Arena
2012-07-28 13:00 (12:00 lokal tid) Japan - Sverige 0 - 0 Ricoh Arena
2012-07-25 20:45 (19:45 lokal tid) Sverige - Sydafrika 4 - 1 Ricoh Arena
2012-07-25 18:00 (17:00 lokal tid) Japan - Kanada 2 - 1 Ricoh Arena
Tabell Totalt Hemma Borta
Lag S V O F GM-IM D P S V O F GM-IM D P S V O F GM-IM D P
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Widget
Hämta widget för tabell
Sverige 3 1 2 0 6-3 3 5 1 1 0 0 4-1 3 3 2 0 2 0 2-2 0 2
Japan 3 1 2 0 2-1 1 5 3 1 2 0 2-1 1 5 0 0 0 0 0-0 0 0
Kanada 3 1 1 1 6-4 2 4 2 1 1 0 5-2 3 4 1 0 0 1 1-2 -1 0
Sydafrika 3 0 1 2 1-7 -6 1 0 0 0 0 0-0 0 0 3 0 1 2 1-7 -6 1

OS 2012 - hela spelprogrammet

Alla klockslag i svensk tid (brittisk tid=-1).
De två bästa i varje grupp samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal.

Grupperna
Grupp E Grupp F Grupp G
Storbritannien Japan USA
Nya Zeeland Kanada Frankrike
Kamerun Sverige Colombia
Brasilien Sydafrika Nordkorea
Gruppspel
25 juli E Storbritannien - Nya Zeeland Cardiff 1-0
25 juli E Kamerun - Brasilien Cardiff 0-5
25 juli F Japan - Kanada Coventry 2-1
25 juli F Sverige - Sydafrika Coventry 4-1
25 juli G USA - Frankrike Glasgow 4-2
25 juli G Colombia - Nordkorea Glasgow 2-0
28 juli E Nya Zeeland - Brasilien Cardiff 0-1
28 juli E Storbritannien - Kamerun Cardiff 3-0
28 juli F Japan - Sverige Coventry 0-0
28 juli F Kanada - Sydafrika Coventry 3-0
28 juli G USA - Colombia Glasgow 3-0
28 juli G Frankrike - Nordkorea Glasgow 5-0
31 juli E Nya Zeeland - Kamerun Coventry 3-1
31 juli E Storbritannien - Brasilien London 1-0
31 juli F Japan - Sydafrika Cardiff 0-0
31 juli F Kanada -Sverige Newcastle 2-2
31 juli G USA - Nordkorea Manchester 1-0
31 juli G Frankrike - Colombia Newcastle 1-0
Kvartsfinaler
3 aug Kv 1 Sverige - Frankrike Glasgow 1-2
3 aug Kv 2 USA - Nya Zeeland Newcastle 2-0
3 aug Kv 3 Brasilien - Japan Cardiff 0-2
3 aug Kv 4 Storbritannien- Kanada Coventry 0-2
Semifinaler
6 aug Semi 1 Frankrike - Japan London 18.00
6 aug Semi 2 Kanada - USA Manchester 20.45
Final & bronsmatch
9 aug 3:e pris Förl semi 2 - Förl semi 1 Coventry 14.00
9 aug Final Vinnare semi 2 - Vinnare semi 1 London 20.45