Landskampsprogram 2016

Samtliga angivna tider i svensk tid. All times are in CET.

Landskampsprogram
Tid Match Resultat Spelplats Typ Sänds i
Landskamper herr senior A
2016-01-06 16:45 (lokal tid 19:45) Sverige - Estland 1 - 1 Armed Forces Stadium Herrar A Landskamp TV4
2016-01-10 15:45 (lokal tid 18:45) Sverige - Finland 3 - 0 Armed Forces Stadium Herrar A Landskamp TV4
2016-03-24 19:45 (20:45 lokal tid) Turkiet - Sverige 2 - 1 Antalya Stadium Herrar A Landskamp TV4
2016-03-29 20:30 Sverige - Tjeckien 1 - 1 Nationalarenan, Friends Arena Herrar A Landskamp TV4
2016-05-30 19:30 Sverige - Slovenien 0 - 0 Swedbank Stadion Herrar A Landskamp TV4
2016-06-05 16:00 Sverige - Wales 3 - 0 Nationalarenan, Friends Arena Herrar A Landskamp TV4
2016-06-13 18:00 Irland - Sverige 1 - 1 Stade de France Herrar A EM Grupp E SVT
2016-06-17 15:00 Italien - Sverige 1 - 0 Stadium Municipal de Toulouse Herrar A EM Grupp E SVT
2016-06-22 21:00 Sverige - Belgien 0 - 1 Stadium Allianz Riviera Herrar A EM Grupp E TV4
2016-09-06 20:45 Sverige - Nederländerna 1 - 1 Nationalarenan, Friends Arena Herr A VM-kval Kanal 5
2016-10-07 20:45 Luxemburg - Sverige 0 - 1 Josy Barthel Stadion Herr A VM-kval Kanal 5
2016-10-10 20:45 Sverige - Bulgarien 3 - 0 Nationalarenan, Friends Arena Herr A VM-kval Kanal 5
2016-11-11 20:45 Frankrike - Sverige 2 - 1 Stade de France Herr A VM-kval Kanal 5
2016-11-15 19:45 Ungern - Sverige 0 - 2 Groupama Arena Herrar A Landskamp TV12
Landskamper dam senior A
2016-01-26 18:00 Sverige - Skottland 6 - 0 Prioritet Serneke Arena Konstgräs Damer Landskamp TV12
2016-03-02 19:30 Norge - Sverige 0 - 1 Stadion Woudestein Damer OS-kval Kanal 5
2016-03-05 19:30 Sverige - Schweiz 1 - 0 Stadion Woudestein Damer OS-kval Kanal 5
2016-03-09 19:30 Nederländerna - Sverige 1 - 1 Sparta Stadion Het Kasteel Damer OS-kval Kanal 5
2016-04-08 17:00 Slovakien - Sverige 0 - 3 Národné Tréningové Centrum Poprad Damer EM-kval TV12
2016-06-02 18:00 Polen - Sverige 0 - 4 Stadion LKS Damer EM-kval TV12
2016-06-06 17:45 Sverige - Moldavien 6 - 0 Gamla Ullevi Damer EM-kval TV12
2016-07-21 16:00 Sverige - Japan 3 - 0 Guldfågeln Arena Damer Landskamp TV12
2016-08-03 18:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Sydafrika 1 - 0 Estádio Olímpico João Havelange Damer OS Grupp E TV3
2016-08-07 03:00 (6/8 22:00 lokal tid) Brasilien - Sverige 5 - 1 Estádio Olímpico João Havelange Damer OS Grupp E TV3
2016-08-10 03:00 (9/8 22:00 lokal tid) Kina - Sverige 0 - 0 Estádio Nacional Mané Garrincha Damer OS Grupp E TV10
2016-08-12 18:00 Kvartsfinal (13:00 lokal tid) USA - Sverige 4 - 5 e.s. Estádio Nacional Mané Garrincha Damer OS Slutspel TV3
2016-08-16 18:00 Semifinal (13:00 lokal tid) Brasilien - Sverige 3 - 4 e.s. Maracanã Damer OS Slutspel TV3
2016-08-19 22:30 Final (17:30 lokal tid) Sverige - Tyskland 1 - 2 Maracanã Damer OS Slutspel TV3
2016-09-15 18:45 Sverige - Slovakien 2 - 1 Gamla Ullevi Damer EM-kval TV12
2016-09-20 19:00 Danmark - Sverige 2 - 0 Viborg Stadion Damer EM-kval TV12
2016-10-21 18:45 Matchen flyttad p.g.a. administrativa problem för den iranska delegationen. Sverige - Iran 7 - 0 Gamla Ullevi Damer Landskamp TV12
2016-10-24 19:00 Norge - Sverige 0 - 0 Sparebanken Sør Arena Damer Landskamp CMORE
Landskamper herr senior U21
2016-03-27 19:30 San Marino - Sverige 0 - 2 San Marino Stadium Herrar U21 EM-kval TV4 Sport
2016-06-03 19:45 Sverige - Georgien 3 - 2 Rimnersvallen Herrar U21 EM-kval TV12 & cmore.se
2016-07-30 01:00 29 juli 20.00 lokal tid Sydkorea - Sverige 3 - 2 Pacaembu Herrar U21 Landskamp
2016-08-05 00:00 (4/8 18:00 lokal tid) Sverige - Colombia 2 - 2 Arena Amazônia Herrar OS grupp B TV3
2016-08-08 00:00 (7/8 18:00 lokal tid) Sverige - Nigeria 0 - 1 Arena Amazônia Herrar OS grupp B TV3
2016-08-11 00:00 (10/8 19:00 lokal tid) Japan - Sverige 1 - 0 Itaipava Arena Fonte Nova Herrar OS grupp B TV3
2016-09-01 18:00 Kroatien - Sverige 1 - 1 Gradski Stadion Herrar U21 EM-kval TV12
2016-09-05 18:45 Sverige - Spanien 1 - 1 Swedbank Stadion Herrar U21 EM-kval TV12
2016-10-06 17:00 18.00 lokal tid. Estland - Sverige 0 - 3 Pärnu Rannastaadion Herrar U21 EM-kval TV12
2016-10-10 18:45 Sverige - Kroatien 4 - 2 Vångavallen, Trelleborg A-plan Herrar U21 EM-kval TV12
Landskamper herr ungdom U19
2016-03-24 17:00 16:00 lokal tid. Portugal - Sverige 4 - 0 Estádio do Rio Ave FC P19 Elite Round
2016-03-26 15:00 14:00 lokal tid. Sverige - Slovenien 1 - 3 Estádio do Varzim SC P19 Elite Round
2016-03-29 17:00 16:00 lokal tid. Sverige - Ryssland 1 - 2 Estádio do Varzim SC P19 Elite Round
2016-05-31 19:00 Sverige - Ungern 0 - 0 Skutskärs IP P18 3-nations Sverige svenskfotboll.se
2016-06-04 12:00 Sverige - Irland 4 - 1 Stålringen P18 3-nations Sverige svenskfotboll.se
2016-09-01 19:00 Sverige - Rumänien 0 - 1 Erik Hamréns plan P17 4-nations svenskfotboll.se
2016-09-03 17:00 Polen - Sverige 2 - 4 Helsingehus Arena P17 4-nations svenskfotboll.se
2016-09-04 12:00 Norge - Sverige 2 - 6 Idrætscenter Nyborg P18 3-nations Danmark
2016-09-05 19:00 Sverige - Norge 1 - 2 Sävstaås IP P17 4-nations svenskfotboll.se
2016-09-06 12:00 Sverige - Danmark 1 - 3 Idrætscenter Nyborg P18 3-nations Danmark
2016-10-04 20:30 Lokal tid: 19:30 Skottland - Sverige 2 - 0 Oriam indoor pitch P18 Landskamp
2016-10-06 14:00 Lokal tid: 13:00 Skottland - Sverige 1 - 2 Oriam P18 Landskamp
2016-10-07 18:00 Sverige - England 1 - 0 Kungsängens IP 1 P17 Landskamp (U19)
2016-10-08 13:00 (14:00 lokal tid) Sverige - Finland 2 - 1 Eerikkilä Träningscenter P19 3-nations
2016-10-09 13:00 Sverige - England 1 - 2 Tibblevallen (Täby SC 1) P17 Landskamp (U19)
2016-10-10 11:00 (12:00 lokal tid) Danmark - Sverige 1 - 0 Eerikkilä Träningscenter P19 3-nations
2016-11-09 14:00 Malta - Sverige 0 - 4 Gradski Stadion P19 EM-kval 1
2016-11-11 14:00 Sverige - Moldavien 1 - 0 Sportski centar FSS P19 EM-kval 1
2016-11-14 14:00 Serbien - Sverige 2 - 3 Sportski centar FSS P19 EM-kval 1
Landskamper dam senior WU19
2016-03-02 15:30 Sverige - USA 1 - 1 La Manga Club G Damer U23 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
Landskamper dam ungdom WU19
2016-03-03 12:00 Sverige - Italien 4 - 0 La Manga Club A F19 Landskamp http://www.lamangatv.com/
Landskamper dam senior WU19
2016-03-04 18:00 Japan - Sverige 2 - 0 La Manga Club A Damer U23 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
2016-03-06 15:00 Sverige - England 1 - 1 La Manga Club A Damer U23 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
Landskamper dam ungdom WU19
2016-03-07 13:00 Sverige - Frankrike 0 - 1 La Manga Club A F19 Landskamp
2016-04-05 18:00 Sverige - Belgien 2 - 1 Arena Linköping F19 Elite Round http://svenskfotboll.se/
2016-04-07 18:00 Österrike - Sverige 1 - 0 Arena Linköping F19 Elite Round http://svenskfotboll.se/
2016-04-10 16:00 Sverige - England 0 - 0 Arena Linköping F19 Elite Round http://svenskfotboll.se/
Landskamper dam senior WU19
2016-06-02 13:00 (12:00 lokal tid) Sverige - USA 1 - 3 St George´s Park Damer U23 Nordic Tournament
2016-06-04 18:00 (17:00 lokal tid) England - Sverige 1 - 0 St George´s Park Damer U23 Nordic Tournament
2016-06-07 13:00 (12:00 lokal tid) Norge - Sverige 2 - 0 St George´s Park Damer U23 Nordic Tournament
Landskamper dam ungdom WU19
2016-08-17 19:00 Norge - Sverige 0 - 0 Tønsberg Gressbane F18 Landskamp
2016-09-17 15:00 Sverige - Tyskland 1 - 0 Rimnersvallen U20 dam Landskamp svenskfotboll.se
2016-10-18 14:00 Sverige - Georgien 4 - 0 Gradski Stadion F19 EM-kval 1
2016-10-20 14:00 Sverige - Bosnien-Hercegovina 5 - 1 Stadion Etno Selo Stanisici F19 EM-kval 1
2016-10-20 18:00 Norge - Sverige 1 - 2 Briskeby Stadion U20 dam Landskamp
2016-10-23 14:00 Portugal - Sverige 0 - 1 Stadion Etno Selo Stanisici F19 EM-kval 1
2016-11-13 07:00 (16:00 lokal tid) Sverige - Nordkorea 0 - 2 Sir John Guise Stadium U20 dam VM Grupp A TV12 & Eurosport 1
2016-11-16 10:00 (19:00 lokal tid) Papua Nya Guinea - Sverige 0 - 6 Sir John Guise Stadium U20 dam VM Grupp A TV12 & Eurosport 1
2016-11-20 10:00 (19:00 lokal tid) Brasilien - Sverige 1 - 1 PNG Football Stadium U20 dam VM Grupp A TV12 & Eurosport 1
2016-11-28 16:30 (17:30 lokal tid) Ryssland - Sverige 3 - 1 Eerikkilä Träningscenter F17 Landskamp Tipselit
2016-11-30 17:00 (18:00 lokal tid) Finland - Sverige 1 - 1 Eerikkilä Träningscenter F17 Landskamp Tipselit
Landskamper herr ungdom U17
2016-02-10 13:00 (Plan G) Turkiet - Sverige 2 - 2 La Manga Club A P17 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
2016-02-12 16:00 Plan A Tjeckien - Sverige 1 - 2 La Manga Club A P17 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
2016-02-14 16:00 (Plan A) Sverige - Norge 2 - 0 La Manga Club A P17 La Manga-turnering http://www.lamangatv.com/
2016-03-16 12:30 Portugal - Sverige 2 - 0 SRC Uljanik P17 Elite Round
2016-03-18 15:30 Sverige - Kroatien 2 - 1 Valbruna P17 Elite Round
2016-03-21 15:30 Wales - Sverige 0 - 1 Valbruna P17 Elite Round
2016-04-19 16:00 Sverige Future Team - Danmark 0 - 4 Olympiafältet Plan 5 P16 Future 4-nations
2016-04-20 16:00 Sverige Future Team - Tjeckien 0 - 0 Laröds IP A-plan P16 Future 4-nations
2016-04-22 12:00 Sverige Future Team - Belgien 0 - 1 Norrvalla IP plan 1 P16 Future 4-nations
2016-04-30 14:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Island 2 - 3 Eerikkilä Träningscenter P16 UEFA 4-nations
2016-05-02 14:00 (15:00 lokal tid) Ryssland - Sverige 1 - 1 Eerikkilä Träningscenter P16 UEFA 4-nations
2016-05-04 11:30 (12:30 lokal tid) Sverige - Finland 3 - 1 Eerikkilä Träningscenter P16 UEFA 4-nations http://huuhkaja.tv
2016-05-06 17:00 (19:00 lokal tid) Sverige - England 2 - 1 Qarabagh-stadion P17 EM-slutspel Grupp C
2016-05-09 12:00 (14:00 lokal tid) Danmark - Sverige 1 - 0 Olympiastadion - Baku P17 EM-slutspel Grupp C Eurosport 1
2016-05-12 17:00 (19:00 lokal tid) Frankrike - Sverige 0 - 1 Qarabagh-stadion P17 EM-slutspel Grupp C Eurosport 2
2016-05-15 18:00 Kvartsfinal - 20.00 lokal tid Sverige - Nederländerna 0 - 1 8 km stadion P17 EM-slutspel Eurosport 2
2016-08-03 15:00 (16:00 lokal tid) Sverige - Färöarna 2 - 1 Gårdsbacka IP P16 Nordisk pojk Grp B
2016-08-05 15:00 (16:00 lokal tid) Sverige - Montenegro 1 - 1 Gårdsbacka IP P16 Nordisk pojk Grp B
2016-08-07 14:30 (15:30 lokal tid) Island - Sverige 2 - 1 Harjun Idrottsplan P16 Nordisk pojk Grp B
2016-08-09 14:00 Match om 5:e plats. 15:00 lokal tid. Finland - Sverige 0 - 1 Gårdsbacka IP P16 Nordisk pojk Placeringsmatcher http://huuhkaja.tv/
2016-08-23 18:00 (19:00 lokal tid) Finland - Sverige 1 - 1 Björneborgs Stadion P15 Landskamp http://www.huuhkaja.tv/
2016-08-25 17:00 (18:00 lokal tid) Finland - Sverige 0 - 4 Eura Sportcenter P15 Landskamp http://www.huuhkaja.tv/
2016-08-30 18:00 Sverige - Makedonien 5 - 1 Svedjevallen P16 Landskamp
2016-09-01 12:00 Sverige - Makedonien 2 - 1 Tandsbyn Nya IP P16 Landskamp
2016-09-20 16:30 Sverige - Norge 4 - 2 Siljansvallen A P15 Landskamp
2016-09-22 12:00 Sverige - Norge 2 - 3 Prästholmens IP P15 Landskamp
2016-09-28 17:30 (18:30 lokal tid) Finland - Sverige 0 - 5 Raatin Stadion P17 EM-kval 1 http://huuhkaja.tv/
2016-09-30 13:00 (14:00 lokal tid) Sverige - Bulgarien 3 - 1 Raahen Urheilupuisto P17 EM-kval 1
2016-10-03 12:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Georgien 4 - 0 Sarkkirannan urheilukeskus P17 EM-kval 1
Landskamper dam ungdom WU17
2016-03-03 15:00 Sverige - Polen 2 - 2 Nye Ålgård Stadion F17 Elite Round
2016-03-05 12:00 Sverige - Skottland 1 - 0 Klepp Stadion F17 Elite Round
2016-03-08 17:00 Norge - Sverige 6 - 0 Klepp Stadion F17 Elite Round
2016-05-06 14:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Island 3 - 1 Eerikkilä Träningscenter F16 4-nationsturnering
2016-05-08 14:00 (15:00 lokal tid) Ryssland - Sverige 0 - 0 Eerikkilä Träningscenter F16 4-nationsturnering
2016-05-10 13:00 (14:00 lokal tid) Sverige - Finland 2 - 1 Eerikkilä Träningscenter F16 4-nationsturnering http://huuhkaja.tv/
2016-07-01 15:00 Sverige - Tyskland 1 - 4 Råde Idrettspark F16 Nordisk Flick Grupp B
2016-07-03 13:00 Finland - Sverige 2 - 1 Bellevue Idrettspark F16 Nordisk Flick Grupp B
2016-07-05 15:00 Sverige - Nederländerna 0 - 2 Kråkerøy stadion F16 Nordisk Flick Grupp B
2016-07-07 11:00 Placeringsmatch om 7:e plats Danmark - Sverige 0 - 0 Råde Idrettspark F16 Nordisk Flick Placeringsmatcher
2016-09-09 18:00 Sverige - Norge 1 - 0 Gutavallen F16 Landskamp
2016-09-09 19:00 Sverige - Norge 1 - 2 Prästängen 1 Konstgräs F15 Landskamp
2016-09-11 13:00 Sverige - Norge 1 - 1 Prästängen 1 Konstgräs F15 Landskamp
2016-09-11 13:00 Sverige - Norge 1 - 1 Dalhem IP F16 Landskamp
2016-10-06 12:00 Sverige - Malta 3 - 0 Pampeloponnisiako Stadio F17 EM-kval 1
2016-10-08 12:00 Sverige - Montenegro 2 - 1 Papacharalambeio Ethniko Stadio F17 EM-kval 1
2016-10-11 15:00 Grekland - Sverige 1 - 1 Papacharalambeio Ethniko Stadio F17 EM-kval 1
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2016-01-23 15:00 Sverige - Danmark 5 - 2 Helsingborg Arena Futsal Landskamp svenskfotboll.se
2016-01-24 15:00 Danmark - Sverige 5 - 1 Farum Arena Futsal Landskamp svenskfotboll.se
2016-02-29 19:00 Sverige - Finland 3 - 6 Arena Skövde Futsal Landskamp svenskfotboll.se
2016-03-01 19:00 Sverige - Finland 5 - 2 Arena Skövde Futsal Landskamp svenskfotboll.se
Landskamper futsal dam ungdom Futsal WU17
2016-06-30 20:00 (19.00 lokal tid) Spanien - Sverige 8 - 1 Pavilhão Dr. Salvador Machado UEFA utvecklingsturnering
2016-07-01 22:00 (21.00 lokal tid) Sverige - Portugal 2 - 4 Pavilhão Dr. Salvador Machado UEFA utvecklingsturnering
2016-07-03 11:00 (10.00 lokal tid) Sverige - Italien 4 - 0 Pavilhão Dr. Salvador Machado UEFA utvecklingsturnering
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2016-10-29 18:00 Sverige - Tjeckien 4 - 6 Umeå Energi Arena VIND Futsal Landskamp TV4 Sport
2016-10-30 19:00 Sverige - Tjeckien 3 - 6 Balderhallen A Futsal Landskamp TV4 Sport
2016-11-30 17:30 Danmark - Sverige 2 - 2 Arena Skövde Nordic Cup TV4 Sport
2016-12-02 17:30 Sverige - Finland 0 - 1 Jönköpings Idrottshus Nordic Cup TV4 Sport
2016-12-03 15:30 Sverige - Norge 4 - 1 Arena Skövde Nordic Cup TV4 Sport
2016-12-04 16:30 Sverige - Grönland 5 - 0 Arena Skövde Nordic Cup TV4 Sport

Landskampsprogrammet 2015